Daimler Truck ve Volvo Group Ortak Yakıt Hücresi Şirketini Kurdu

Yeni şirket, hücre merkezli, ağır hizmet kamyonlarında ve diğer uygulamalarda kullanılmak üzere yakıt hücresi sistemleri geliştirecek, üretecek ve ticarileştirecek.

Daimler Truck AG ve Volvo Group, ortak yakıt hücresi projesini tamamladı ve 2050 yılına kadar iklime duyarlı ve sürdürülebilir taşımacılığa adım atmak için birleşik bir hedefle hücre merkezli yeni bir şirket kurdu.

Ortak girişim, ana odak noktası olarak ağır hizmet kamyonlarında ve diğer uygulamalarda kullanılmak üzere yakıt hücresi sistemleri geliştirecek, üretecek ve ticarileştirecek. Daimler Truck AG ve Volvo Group’un temel hedeflerinden biri, yaklaşık üç yıl içinde ağır hizmet müşterileriyle yakıt hücresi saha testleri ile başlamak ve bu on yılın ikinci yarısında seri üretime başlamaktır.

Kasım 2020’de Volvo Group ve Daimler Truck AG, ortak girişim için bağlayıcı bir anlaşma imzaladı. Aynı yılın Nisan ayında bağlayıcı olmayan bir ön anlaşma zaten imzalanmıştı.

Volvo Group’un başkanı ve CEO’su Martin Lundstedt, “Gelecekte dünya, pilli elektrikli ve yakıt hücreli elektrikli araçların yanı sıra diğer yenilenebilir yakıtların bir kombinasyonu ile desteklenecek,” dedi. “Yakıt hücresi ortak girişimimizin oluşturulması, yaşamak istediğimiz bir dünyanın şekillenmesinde önemli bir adımdır.”

Volvo Group, mevcut Daimler Truck Fuel Cell GmbH & Co. KG’deki ortaklık hisselerinin% 50’sini nakit ve borçsuz olarak yaklaşık 0,6 milyar Euro karşılığında satın aldı ve her iki şirket de cellcentric GmbH & Co. KİLOGRAM.

Volvo Group ve Daimler Truck AG, hücre merkezli konusunda eşit menfaatlere sahipler ancak araç teknolojisi ve kamyonlarda yakıt hücresi entegrasyonu gibi diğer tüm alanlarda rakip olmaya devam edecekler.

Kaynak: https://www.fleetowner.com/running-green/press-release/21156708/daimler-truck-volvo-group-launch-joint-fuelcell-company-cellcentric