Çatı GES Finansmanında Tarihi Fırsat

Covid-19 salgınının getirdiği fırsatlardan biri TL kredi faizlerinde oluştu. BDDK ve Merkez Bankası’nın son 4 haftada attığı adımlar sonucu TL faizleri Mayıs ayında tarihi dip seviyelere inerken, 2001 yılından beri ilk kez TL’de negatif reel faizler görüldü.

Türkiye’nin ilk ve tek GES finansmanı platformu Actus Solar’ın Genel Koordinatörü Hakan Uzunhekim, bu seviyelerin çatı GES yatırımcılarına bir daha bulunamayacak bir fırsat sunduğunu belirtiyor.

Uzunhekim’e göre bu tarihi durumu tetikleyen, Merkez Bankası’nın faiz düşürmeye devam ettiği salgın ortamında BDDK’nın Nisan ayında yürürlüğe soktuğu Aktif Rasyosu oldu. Bankaları TL tahvil alımlarına ve kredi vermeye iten bu uygulama, bir taraftan tahvillere olan talebi körükleyip TL faizlerini aşağı çekerken, diğer taraftan da kredi veren kurumların proje finansmanına olan iştahını artırdı. Bu çifte avantaj enflasyonun da altına inen nominal faizlerle birleşince de, TL’de şu anki negatif reel faiz ortamı oluştu. Bu sıradışı durumun kalıcı olmadığının belirten Uzunhekim, hızlı davranıp kredi süreçlerini şimdi başlatan GES yatırımcılarının bu düşük faiz ortamından ciddi fayda sağlayabileceğini ifade ediyor.

Ek teminatsız GES finansmanı sağlayan tüm banka ve leasinglerle çalışan Actus Solar, çatı GES kredilerinde süreci başlatmak için çağrı mektubu başvurusunun yeterli olduğunun, bu faizlerden faydalanmak isteyen başvuru sahiplerinin ise çağrı mektubunun çıkmasını beklemeden kredi süreçlerine şimdiden başlayabileceklerinin altını çiziyor.

İlgilenen çatı GES yatırımcıları kredi süreçlerini link üzerinden başlatabilirler:
www.actusgroupsolar.com