Bu Tekne Sürdürülebilir Seyahat İçin Tasarlandı

Budapeşte’de mütevazı bir dairede yaşayan genç bir çift, yaz kaçamağı evleri olacak Tisza Gölü üzerinde küçük bir tekne ev tasarlamak için mimar Tamás Bene’ye ulaştı. Sadece bir istekleri vardı – yapı onların doğaya dalmalarına izin verecek ve böylece bölgeye olan sevgilerini ifade edebileceklerdi. Tekne ev, tıpkı gölün gelişen ekosisteminin kaynağı olan Tisza nehri gibi, sabitlenmeden veya topraklanmadan isteklerini yerine getiren mükemmel bir konseptti.

Kompakt tekne ev, sakinlere doğal ortamda yakından zaman geçirme ve hatta isterlerse konumlarını değiştirme fırsatı verir. Yüzer kabin, sakinlerin çevreyi samimi bir düzeyde deneyimleme şansı elde etmeleri için mevcut peyzaja uyum sağlayacak şekilde tasarlandı. Bene, form için geleneksel kamaralı balıkçı teknelerinden ilham alırken, küçük alanı küçük bir mutfak, yemek masası ve uyku alanı içerecek şekilde optimize etti. Denizcilik estetiği için dairesel pencereler eklendi ve iç kısımda sıcak ahşap yüzeyler bulunuyor. Yapının özü, deniz kenarındaki kulübelerin, sandalların ve teknelerin organik olarak şekillendirilmesini size hatırlatacaktır.

“Bu kompakt yaşam alanının hareketi, sakinlerinin doğal ortamlarının atmosferine olabildiğince yakından yaklaşmalarını sağlamayı amaçlıyor – doğanın bir” atmosferi “olduğu sürece. Tekne, kişisel benliklerimiz ile doğanın kendisi arasındaki sınırları bulanıklaştırırken neredeyse her yerde zaman geçirme, yemek yeme, içme, uyumak ve uyanma fırsatı veriyor. Bu bölge yalnızca yaban hayatı açısından değil, aynı zamanda nehir ve gölü birbirine bağlayan insan yapımı çevre nedeniyle de özel bir karaktere sahip ”diye ekliyor Bene. Bu tekne ev, ekosistemi bozmadan gölün minimal, rahat ve kusursuz bir parçasıdır – belki de gelecekte Bene yerel topluluklarla ekip oluşturabilir ve sürdürülebilir seyahati teşvik eden daha fazla kabin tasarlayabilir.

Kaynak: https://www.yankodesign.com/2020/12/04/this-houseboat-was-designed-to-blend-in-the-natural-landscape-encourage-sustainable-travel/