Bu Tasarımla Yanıcı Buz Madenciliği Yapılırken Okyanus Temizleniyor

Fosil yakıtları tamamen reddetme fikri yeni değil, ancak alınacak birçok alternatif var. Elektrik, güneş enerjisi, hidrojen yanması, hepsi “kirli” fosil yakıtların inanılmaz ikameleri olduğunu kanıtlıyor, ancak bazıları bolca bulunan başka bir alternatif – yanıcı buz olduğuna inanıyor.

Okyanuslarımızın dibinde büyük miktarlarda yanıcı buz bulunur. Bu buz şeklindeki kütleler, su ve doğal gazın birlikte donmasıyla oluşur. Metan hidrat veya yanıcı buz olarak da bilinen bu beyaz kar benzeri kütle, yan ürün olarak suyu ve metanı serbest bırakmak için yanar ve bazıları, bolluğunun bizi bir sonraki en iyi şeye kaydırarak mevcut karbon krizimizi dengelemeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

Drilling Water-Scraper, 2020 eVolo Gökdelen Yarışması’nda Mansiyon Ödülü alan kavramsal bir mimari tasarımdır. Su sıyırıcılar okyanus yatağına doğru aşağıya doğru uzanarak yanıcı buz elde etmek için madencilik yaparken, üst kısım okyanustan plastik atıkları toplayarak etkin bir şekilde temizler. Binada iki ana hareket hattı vardır: aşağıya doğru malzemeler ve yukarı doğru enerji. Bunların arasında enerji kulesi, denizdeki plastik atıkları 3 boyutlu baskı malzemelerine dönüştürüyor ve bina ve enerji tankını çekirdek silindir boyunca aşağıya yazdırarak kendisini büyüyen bir binaya dönüştürüyor. Mayınlı buz, su kazıyıcının enerji tanklarında depolanmadan önce basınçlandırılır ve sıvılaştırılır. Kargo gemileri sıyırıcılara doğru ilerliyor ve bu enerjiyi toplayarak şehirlere getiriyor.

Kaynak: https://www.yankodesign.com/2021/02/03/these-inverted-skyscrapers-harness-a-new-type-of-energy-from-deep-within-our-oceans/