BMW, Yeni Nesil Elektrikli Aracı iX’i Duyurdu

BMW, NextGen 2020 etkinliğinde, daha önce iNext olarak bilinen yeni tamamen elektrikli amiral gemisi olan BMW iX’in 2021 sonunda piyasaya çıkacağını duyurdu. BMW’nin beşinci nesil eDrive teknolojisine dayanan iX, yeni bir görünüm – ve yeni böbrek ızgarası tasarımı – ancak boyutları mevcut X5 veya X6 SUV’lara benzer olacak. Şirket, yaklaşık 300 mil menzil ve beş saniyenin biraz altında 0-60 mil süreleri vaat ediyor.

BMW henüz iX için herhangi bir fiyat açıklamadı. Bu yılın başlarında söylentiler, 100.000 dolara yakın olduğunu gösteriyordu.

Şirket, 2021’in sonuna kadar yollarda bir milyondan fazla elektrikli otomobile sahip olacağını söylüyor. Şu anda, Avrupa’da kayıtlı tüm BMW ve MINI modellerinin yaklaşık% 13’ü ya tamamen elektrikli ya da plug-in hibrit ve beklenti 2030 yılına kadar bu sayı% 50’ye çıkacak.

Önümüzdeki yıl, bu seri şirketin elektrikli filosuna bir dizi yeni eklemeyi içerecek, ancak iX burada odak noktasıdır, ancak örneğin yeni nesil eDrive sistemi 2021 i4’te de yer alacak ve BMW deney yapıyor. 720 hp maksimum güç çıkışı için bu yeni motorlardan üçünü içeren 5 Serisi bir modelle sonuçta hala performans ve lüksü birleştirerek adını duyuran bir şirketten bahsediyoruz.

200 kW’a kadar DC hızlı şarj ile iX, yaklaşık 40 dakika içinde% 10 ila% 80 arasında şarj edebilmelidir. Hızlı şarj istasyonunda 10 dakikalık bir tamamlama yaklaşık 75 mil için yeterli olmalıdır. Tesla’nın V3 Supercharging’i biraz daha hızlı şarj süreleri vaat ediyor ve diğerleri 200 kW’tan fazla şarj edebiliyor olsa da, bu çoğunlukla benzer elektrikli arabalarla uyumlu.

İNext / iX, BMW’nin elektrikli amiral gemisi olmasının yanı sıra, şirketin en son teknoloji yeniliklerini de şaşırtıcı bir şekilde sergiliyor. BMW’nin yeni teknolojileri yeni nesil araçlarına en iyi şekilde nasıl entegre edeceğini düşünmek için iNext konsept otomobilinin çeşitli yinelemelerini kullandığını düşünürsek, bu hiç de şaşırtıcı değil.

İX için bunlar, bugün beklediğiniz tüm standart sürücü destek sistemlerini (ayrıntılar az olsa da), bir baş üstü ekranı ve 12,3 inç gösterge paneli ve 14,9 inç kontrol ekranına sahip büyük ekranları içerir. Ancak burada belki daha da ilginç olan şey, şirketin “utangaç teknoloji” olarak tanımladığı aşırı felsefesidir.

Şirket bugün yaptığı açıklamada, “Utangaç teknoloji, büyük ölçüde arka planda kalan ve işlevlerini yalnızca kullanıldıklarında ortaya çıkaran teknolojiyi ifade ediyor” dedi. “Araca girerken, söz konusu işlev elektrikle çalışan kapı kilitleridir. İç mekan, lüks bir salon tarzı ambiyansla beş koltuğun tamamında yolcuları karşılıyor ve otomobilin içinde harcanan zamanı kullanmanın yeni yollarını keşfetmek için gereken alanı sağlıyor. ”

Çoğunlukla, kullanıcı arayüzü ayrıca sürücünün yola odaklanmasını sağlamak için tüm dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırır.

BMW’nin – bir noktada – sürücülerin sürücüsüz arabalarında dinlenmelerine izin vermek isteyeceği bir sır değil. BMW henüz otomobilin sürücü asistanı özelliklerinden bahsetmedi, bu yüzden gelecek henüz tam olarak gelmedi, ancak şirket, olağan merkez tüneli dışarıda bırakarak, “daha havadar ve ferah bir his” sağlayabileceğini savunuyor. İç mekanın sağladığı salon tarzı ambiyansı ve uzun mesafeli konforu vurguluyor. ”

İX, birçok yönden BMW’nin elektrik hırslarının şu anki ifadesidir ve diğerlerinden farklı olarak şirketin, geliştirmenin çoğunu kendi bünyesinde tuttuğunu belirtmek gerekir. Buna Dingolfing fabrikası da dahil, ancak şirketin bugün de belirttiği gibi, kendi pil hücrelerini de geliştiriyor ve 2022’de Münih yakınlarında pillerini inşa etmek için yeni bir pilot tesis açılacak. “Bu pilot tesis, BMW’yi, Yerinde elektrikli sürüş için tüm süreç zinciri, ”diyor BMW.

5G özelliği olmasaydı bu büyük bir teknoloji lansmanı olmazdı ve gerçekten de iX yerleşik 5G bağlantısına sahip olacak ve bu da onu ilk değilse de 5G özellikli üretim otomobili arasına alacaktır. . İdeal olarak, bu, otomobilin BMW bulutuna bağlanması gerektiğinde daha yüksek bant genişliği ve daha düşük gecikme süresi anlamına gelir. Ancak son telefon lansmanlarından hepimizin öğrendiği gibi, 5G şu anda oyunun kurallarını değiştiren bir teknolojiden çok bir moda kelimesi. Burada belki de daha önemli olan şey, araçların mobil ağ olmadan bile birbirleriyle ve yakındaki akıllı telefonlarla iletişim kurmasını sağlayacak yeni C-V2X (Her Şeye Hücresel Araç) çözümlerini etkinleştirebilmesidir.

Kaynak: https://techcrunch.com/2020/11/11/bmw-announces-the-ix-its-next-gen-electric-flagship/