Blockchain Şirketlerin Yenilenebilir Enerjiyi Kolayca Tedarik Etmesini Sağlıyor

Japon Marubeni tarafından desteklenen bir blockchain girişimi olan WePower, şirketlerin tipik bir e-ticaret deneyiminde kolayca yenilenebilir enerji satın almasını sağlamak için yeni bir çözüm ortaya koydu. Avustralyalı bir elektrik perakendecisi olan Mojo Power, Elemental olarak bilinen beyaz etiketli pazarı ilk kullanan şirkettir.

WePower, enerji sözleşmelerini tokenize ederek enerjinin bölümlere ayrılmasını sağlar. Ancak bir şirket ihtiyaç duyduğundan daha fazla enerji satın almışsa, onu yeniden satabilir. Birçok ülkede, bir tüketici veya işletme, elektrik hizmetleri arasında kolayca geçiş yapabilir. Amaç, yenilenebilir bir kaynaktan elektriği güvence altına almayı aynı derecede kolaylaştırmaktır.

Tipik olarak yenilenebilir enerji, bir şirket veya kamu hizmeti kuruluşu tarafından yenilenebilir bir üreticiden resmi bir Enerji Satın Alma Anlaşması (PPA) aracılığıyla satın alınır. Bu genellikle birkaç yıllık sabit bir süre için belirli miktarda elektrik içerir. Şirket taşınırsa ne olur? Dolayısıyla, PPA’lar esnek değildir ve önemsiz olmayan bir iştir.

WePower daha önce Mojo ile çalıştı ve bu çalışma artık Elemental çözümünde diğer perakendeciler için standartlaştırıldı. Böylece perakendeci Mojo, Victoria’daki Robinvale Solar Farm ile bir PPA anlaşması yaptı. Ve bu güç, Mojo’nun farklı alıcılara enerji blokları satabilmesi ve güç alıcısının kullanılmayan miktarları yeniden satabilmesi için tokenize edildi.

Mojo’nun Genel Müdürü Warren Murphy, “Mojo, karmaşık enerji tedarik prosedürlerine olan bağımlılığı ortadan kaldırıyor ve her büyüklükteki şirketin tam şeffaflıkla yerel yeşil enerjiyi kolayca satın almasını sağlıyor” dedi.

WePower Elemental, perakendecilerin kurumsal müşterileri hedefleyen yenilenebilir ürünleri piyasaya sürmesini sağlamanın yanı sıra, elektrik perakendecilerinin yenilenebilir üreticilerle sözleşme yapmasını da kolaylaştırır.

Bu arada, yenilenebilir enerji tüketimini teşvik eden diğer blok zinciri girişimleri de artıyor. Peer-to-Peer ticaret (P2P), hanehalklarının ve işletmelerin fazla güneş enerjisini alıp satmalarını sağlayan yaygın bir çözüm gibi görünüyor. Avustralya Power Ledger, Hindistan ve Avusturya’da P2P denemeleri gerçekleştirdi. Tokyo Teknoloji Enstitüsü, bir P2P enerji ticareti blok zinciri platformu geliştirmek için Mitsubishi Electric Corporation ile de ortaklık kurdu. Yenilenebilir enerji sertifikaları (REC’ler) başka bir yaygın uygulamadır. Taylandlı enerji şirketi PTT, Energy Web Foundation ile işbirliği içinde yenilenebilir enerji sertifikaları için blockchain tabanlı bir pazar geliştirdi.

Kaynak: https://www.ledgerinsights.com/blockchain-firm-wepower-enables-corporates-to-source-renewable-energy-easily/