Bina Verimliliği İçin Şeffaf Ahşap Geliştirildi

Maryland Üniversitesi’ndeki bilim adamları, “enerji verimli binalardaki uygulamalar için umut verici bir aday olan” şeffaf bir ahşap geliştirdiler ve kullandıkları yöntem şaşırtıcı derecede basit.

Şeffaf ahşap yapmanın daha temiz ve daha basit bir yolu
Maryland Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, geçtiğimiz günlerde Science Advances’da “Büyük ölçekli, desenlenebilir şeffaf ahşabın güneş destekli imalatı” başlıklı bir makale yayınladılar.

Şeffaf ahşap yeni bir fikir değil, enerji açısından verimli şeffaf ahşaptır ve bu araştırmacılar grubunun başardığı da budur.

Ahşap, küçük lifler olan selülozdan ve bu lifleri birbirine bağlayan ligninden yapılmıştır. Lignin ayrıca ahşabı kahverengi yapan kromoforlar adı verilen moleküller içerir. Bu yüzden bilim adamları lignini çıkarmaya çalışıyorlardı, ancak daha önce tehlikeli kimyasallar ve yüksek sıcaklıklar kullandılar. Eski yöntem de zaman alıcıydı.

Ancak bu araştırmacılar lignini çıkarmak yerine değiştirdiler ve yöntemleri çok daha basit. CBC açıklıyor:

Bilim adamları, bir metre uzunluğunda ve bir milimetre kalınlığında tahtadan başlayarak, sıradan bir boya fırçası kullanarak basitçe bir hidrojen peroksit çözeltisi üzerinde fırçaladılar. Güneşte veya bir UV lambası altında bir saat kadar bırakıldığında, peroksit kahverengi kromoforları ağarttı, ancak odun beyaza dönüştü.

Daha sonra, ahşaba deniz kullanımı için tasarlanmış, ahşaptaki boşlukları ve gözenekleri dolduran ve ardından sertleşen sert, şeffaf bir epoksi aşıladılar. Bu, beyaz ahşabı şeffaf hale getirdi.

Nasıl Enerji verimli?
Bu yeni yöntem kullanılarak yapılan şeffaf ahşap, çok daha iyi yalıtım sağladığı için pencere camının yerini alabilir. Cam pencereler, büyük bir ısı veya soğutma kaybı kaynağıdır. Ayrıca şeffaf ahşap camdan çok daha dayanıklıdır.

Kaynak: https://electrek.co/2021/02/12/these-researchers-invented-energy-efficient-transparent-wood/