Avrupa’nın Enerji Depolama Pazarı Azalıyor

Yenilenebilir enerjiler arttıkça, Avrupa’nın enerji depolamadaki pazar payı 2019 ile 2030 arasında yarıdan fazla azalacak. Wood Mackenzie’nin yeni araştırmasına göre, şebekede esneklik ihtiyacı arttıkça, Avrupa enerji depolama yayılımı diğer küresel pazarlara kıyasla azalacak.

Avrupa hala 2050’ye kadar net sıfır karbon olma yolunu çiziyor, ancak hangi şekil alırsa alsın, kesinlikle yüzlerce gigawatt’lık yeni yenilenebilir enerji kapasitesini içerecektir.

AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, bu net sıfır hedefine ulaşmak için 2050 yılına kadar 230 ila 450 gigawatt açık deniz rüzgar enerjisine ihtiyaç duyulacağını tahmin ediyor. 2019’un sonunda, toplam çetele (artı Birleşik Krallık) 22 GW oldu ve 2019’da 3.6 GW kuruldu ve bu hedefe ulaşmak için gereken artışa işaret ediyor.

Siyasi irade, bu devasa yenilenebilir enerji hedeflerini karşılama konusunda iyi bir şekilde uyumlu görünürken, aynı şey enerji depolama ve enterkonnektörler gibi diğer esneklik yatırımları için kesin olarak söylenemez.

2014 yılında, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan (ancak Avrupa’nın hakim olduğu) EMEA bölgesi, küresel enerji depolama dağıtımının yüzde 44’ünü temsil ediyordu. Ancak bölgenin enerji depolama dağıtımlarındaki payı 2019’da dünya toplamının yüzde 30’una düştü ve Wood Mackenzie bunun 2030’a kadar yüzde 13’e düşmesini bekliyor.

Wood Mackenzie baş analisti Rory McCarthy yaptığı açıklamada, “Avrupa’nın enerji depolama görünümü, küresel muadillerine kıyasla soluklaşmaya başlıyor” dedi. “Başta ABD ve Çin olmak üzere büyük pazarlarda konuşlandırmalar artarken, Avrupa’da benzer gelişmeleri algılamak neredeyse imkansız.”

McCarthy, aynı kamu hizmeti şirketinin perakendeci, şebeke operatörü ve jeneratör olabileceği ABD’de ihalelerin en düşük tüm sistem maliyetini bulmak için tasarlanabileceğini söyledi. Sonuç, McCarthy’nin “Goldilocks bölgesi” dediği yerde, yenilenebilir enerjiye ek olarak depolamanın sık sık gaz zirve yapan tesislerini geride bırakmasıdır.

Hibrit projeler müzayede sistemlerinde bir yer arıyor

Avrupa’da, enerji düzenleme rejimleri farklı bir yol gerektirir.

“[Yenilenebilir enerjiler] için pazara giden birincil yol, hükümet ihaleleridir. McCarthy, mevcut yenilenebilir açık artırmalar esneklik için çok az değer sunuyor veya hiç değer sunmuyor, bu nedenle küresel emsallere kıyasla güvenilir hibrit proje boru hattı geliştirme eksikliği var ”dedi.

“Piyasanın başlangıçta bir proje hattı geliştirmesi için, hibrit yenilenebilir enerji projeleri için ayrı açık artırma potları açılmalıdır. Bu açık artırmalar, en uygun hibrit sistem konfigürasyonlarını teşvik etmek için tasarlanmalı ve diğer hizmetlerin ve etraflarındaki gelirlerin gelişimine izin vermek için pazar güçlerine yeterince açık bırakılmalıdır ”diye ekledi.

Bu olasılık, pazar için bazı cazip görünebilir.

İngiltere’de, fark için sözleşmelerinin dördüncü turunun tasarımı inceleniyor. Şimdiye kadar önerilen planlar arasında, politik olarak başlatılan bir duraklamadan sonra güneş ve rüzgâr müzayedelerinin yeniden açılması ve yüzen açık deniz rüzgar projelerinin rekabet etmesi için özel bir alan oluşturulması yer alıyor. Danışma süreci ilgili tüm taraflara açıktır.

EnergyUK, enerji sektörünün daha geniş ticaret organıdır. Grup, istişare yanıtında İngiltere hükümetini, getireceği ek maliyetlerle bağımsız varlıklar yerine hibrit projelerin bir parçası olarak enerji depolaması için alan bulmaya çağırdı.

Solar geliştiricisi Solarcentury, bir röportajda GTM’ye, tüm detayları görene kadar bir sonraki açık artırma turuna katılmayacağını söyledi. Kısa süre önce Norveçli hidroelektrik devi Statkraft tarafından satın alınan şirket, yalnızca güneş enerjili bir açık artırmaya katılmayı göz ardı etmeyecek olsa da, hibrit projelerin bir sonraki müzayedenin bir parçası olarak kendi parçalarını çıkarması potansiyeliyle çok ilgileniyor.

Solarcentury, kendi istişare yanıtında, “Sistem ataletindeki tarihsel düşüş ve yenilenebilir enerji kaynaklarının artmasıyla birlikte, ağa daha fazla enerji depolama kapasitesi elde etme durumu hiç bu kadar büyük olmamıştı,” dedi ve etkileri [azaltmak] için kritiktir. yamyamlaşma ve … hem güneş PV hem de rüzgar projelerinde negatif fiyatlandırma dönemlerinin tırmanmasının riskleri. ”

Solarcentury’nin aradığını kabul ettiği ayrıntılardan biri de solar-plus-depolama projelerinin sağlanmasıdır. Bunlar, güneşe bağlı piller için uygun federal vergi kredisi muamelesi ve güneş enerjisini şebeke için daha değerli olduğu zamanlara kaydırmak için depolama ihtiyacı nedeniyle son yıllarda ABD’deki güneş enerjisi gelişmelerinin önemli bir parçası haline geldi.

Avrupa’daki güneş enerjisi depolama sistemleri için düzenleyici sorunların çözülmesi gerekiyor. Bir pil “kahverengi güç” ile şarj edilip, ardından bir açık artırmada garanti edilen fiyattan boşalabilir mi? Açık artırma fiyatından yenilenebilir enerji üretiliyorsa ve jeneratöre ödeme yapılıyorsa, akü boşaldığında tekrar ödenmeli mi? Bu soruları yanıtlamak, büyük ölçüde ilgili ölçüm düzenlemelerine bağlıdır. Solarcentury, bu ölçüm çözümünün basit tutulması gerektiği konusunda uyarıyor.

McCarthy, koronavirüs kilitlenmesi sırasındaki düşük talebin, artan enerji depolama kapasitesiyle sağlanabilecek şebeke esnekliği eksikliği ile birlikte artan yenilenebilir enerji seviyelerinin nasıl piyasa bozulmalarına neden olabileceğine dair bir önizleme sunduğuna dikkat çekti.

“Düşük maliyetli, düşük karbonlu gücü bol miktarda sunarken, [yenilenebilir enerjinin] dağıtılamaz doğası, güç sistemleri için bir esneklik mücadelesi sunuyor” dedi. “Özellikle 2020 koronavirüs kilitlenme aylarında, yüksek [yenilenebilir enerji penetrasyonunun] sistem üzerindeki etkisine tanık olduk ve bunun sonucunda düşük ve negatif elektrik fiyatları ortaya çıktı. Bu, sistem esnekliği eksikliğine işaret ediyor.”

Kaynak: https://www.greentechmedia.com/articles/read/europes-energy-storage-market-is-dwindling-right-when-its-needed-most