Arnavutluk İlk Rüzgar Santralleri İçin İhale Açma Planlarını Duyurdu

Arnavutluk hükümeti, ülkenin gelecekteki enerji arzını iyileştirmeye ve sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltmaya büyük katkı sağlayacak olan, kamu hizmeti ölçeğinde karada yer alan rüzgar santrallerinin inşası için ilk ihaleyi başlatma planlarını duyurdu.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından 2021 yılının başlarında başlaması beklenen ihale, İsviçre Ekonomik İşler Devlet Sekreterliği (SECO)ile rüzgar enerjisi projelerinde planlanan bir dizi yatırımın ilki olacak.

EBRD Arnavutluk Başkanı Matteo Colangeli şunları söyledi: “Güneş enerjisi konusundaki başarılı deneyime dayanarak, rüzgar enerjisi sektörünü başlatmak için Arnavut makamlarıyla ortaklığımızı genişletmekten mutluluk duyuyoruz. Şeffaf ve iyi hazırlanmış rüzgar ihalelerinin Arnavutluk için cazip enerji fiyatları ve kaliteli yatırımcılar sağlayacağından eminiz ”

Arnavutluk’taki İsviçre Büyükelçiliği Misyon Başkan Yardımcısı Patrik Meier şunları ekledi: “Arnavutluk’taki bu yenilikçi enerji müzayedesinin sürdürülebilir enerji arzını iyileştirmeye, iklim değişikliğine karşı dayanıklılığı artırmaya ve sera gazı emisyonlarını azaltmaya katkıda bulunacağından mutluyum. Bu, ülkedeki yenilenebilir enerji yatırımlarını büyütmek için yeni girişimleri tetikleyecek olan şeffaflığı, rekabet gücünü ve özel sektör katılımını teşvik etmek için ilham verici bir modeldir.”

EBRD, politika katılımı, teknik yardım ve yatırımların bir kombinasyonu yoluyla Arnavutluk’ta yenilenebilir güneş ve rüzgar enerjisini teşvik etmede öncü bir güç olmuştur. Bu yılın başlarında Banka, 140 MW Karavasta ve 100 MW Spitallë güneş fotovoltaik projeleri için ihalelerin başlatılmasında Arnavutluk Altyapı ve Enerji Bakanlığını destekledi.

Potansiyel teklif sahipleri, minimum 30 MW ve maksimum 75 MW kapasiteli projeler önerebilirler. Bakanlık, bu ihale süreciyle destek tedbirleri alacak toplam 150 MW’lık projeleri seçecek.

İlk rüzgar santralleri ihalesi ülkenin enerji kaynaklarını çeşitlendirecek, iklim değişikliğine karşı direncini artıracak ve yabancı yatırım çekmesi bekleniyor.

EBRD, Arnavutluk’un önde gelen kurumsal yatırımcılarından biridir. Banka bugüne kadar ülkede 104 projeye 1,4 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapmıştır.

Devlet Ekonomik İşler Sekreterliği (SECO), İsviçre hükümetinin uluslararası ekonomik kalkınma işbirliği de dahil olmak üzere ekonomik işler için önde gelen ofisidir. Uzmanlığını ve finansman projelerini paylaşarak ortak ülkelerde ekonomik ve ticari kalkınma için sağlam çerçeve koşullarını ve yönetişim ilkelerini teşvik eder. Son yirmi yılda İsviçre, Arnavutluk’un enerji sektörü için 38 milyon CHF hibe fonu sağladı.

Kaynak: https://www.ebrd.com/news/2020/albania-announces-plans-to-launch-tender-for-first-wind-power-plants-.html