Almanya’daki Kömür Santrali Yeşil Hidrojen Sahasına Dönüştürülecek

Almanya’nın, hizmet dışı bırakılan en önemli taş kömürü santrali, yenilenebilir hidrojen üretim sahası haline gelecek. Petrol devi Shell, Mitsubishi Heavy Industries (MHI), belediye ısı tedarikçisi Wärme Hamburg ve İsveçli kamu kuruluşu Vattenfall, Moorburg elektrik santralinin sahasında 100 megawatt (MW) kapasiteli bir elektrolizör inşa etmek için bir niyet mektubu imzaladı. Kömür santrali, 2015 gibi geç bir tarihte tam işletmeye başladıktan sonra yılın başında şebekeden çıkarıldı. Ortak şirketler, yenilenebilir enerji üretmek için tesisin mevcut altyapısının ne ölçüde uygun olabileceğini araştırmak için Moorburg’da bir ‘Yeşil Enerji Merkezi’ geliştirmeyi planlıyor.

Vattenfall, projenin büyük olasılıkla 2025 yılında başlayacağını ve Avrupa’nın en büyük hidrojen fabrikalarından biri olacağını söyledi. Vattenfall’ın Alman başkanı Christian Barthélémy, Moorburg sahasının “açık deniz rüzgarı gibi yenilenebilir enerjilerden büyük ölçekli hidrojen üretimi için gerekli altyapıya sahip olduğunu” söyledi. Mitsubishi Heavy Industries’in başkanı Kentaro Hosomi, projenin “Avrupa’ya ve dünyaya hidrojen ekonomisinin gerçek olduğunu ve enerji sisteminin ve ağır sanayinin dekarbonizasyonuna önemli ölçüde katkıda bulunabileceğini göstereceğini” sözlerine ekledi.

İlk tur hizmetten çıkarma ihalelerinin ardından, Moorburg, ülkenin kömür çıkışında tanımlandığı gibi, en geç 2038 yılına kadar kömürle çalışan elektrik üretimine tamamen son verme yolunda Almanya’da elektrik satışını durduran ilk kömür santrallerinden biri oldu.

Kaynak: https://www.cleanenergywire.org/news/retired-coal-plant-germany-be-converted-green-hydrogen-site