Alman Belediyesinde Blockchain’e Dayalı Elektrik Ticareti

Çakıl taşı araştırma projesinin bir parçası olarak, Siemens ve bazı yerel proje ortakları, blockchain teknolojisini kullanarak yerel bir elektrik pazarı geliştiriyor.

Siemens, Allgäuer Überlandwerk (AÜW – Güney Almanya’da bölgesel bir hizmet) ve bazı yerel ortaklar, çakıl taşlı elektrik ticaret platformunu başlattı ve onları blok zincirine dayalı optimize edilmiş elektrik ticareti için ilk yerel pazarı oluşturmaya bir adım daha yaklaştırdı. Platform, Almanya’nın Bavyera Allgäu bölgesindeki Wildpoldsried kasabasında kullanılacak. Artık, platformun tanıtım aşamasında, özel üreticiler, pazarlamacılardan veya geleneksel şebeke operatörlerinden geçmeden elektriğini doğrudan yerel tüketicilere pazarlamak için bir uygulama kullanabilir. Pazar platformu ayrıca pil depolamasından veya ısı pompaları veya elektrikli araçlar için şarj istasyonları gibi kontrol edilebilir yüklerden gelen esnek gücü destekler. Piyasa işlemlerini yönetmenin temelini oluşturan blockchain teknolojisi, kullanıcılar arasında uçtan uca şeffaflık ve güven oluşturmak için tasarlandı.

Tüketiciler, aynı zamanda müşteriler yerel fotovoltaik ve rüzgar enerjisi sistemlerinden elektrik için yüzde ve fiyat gibi elektrik satın alımları için tercihleri ​​tanımlayabilir. Almanya Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı’ndan sağlanan fonla, çakıl taşları projesinin amacı, şebekedeki darboğazların yerel enerji ve esneklik ticareti yoluyla önlenebileceğini göstererek enerji geçişiyle ilgili maliyetleri düşürmek.

Yerel enerji ticaretini optimize edin

Almanya Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı Dışişleri Bakanı Andreas Feicht lansmanla ilgili olarak şunları söyledi: “Çakıl taşları projesi bilim, endüstri ve kamu sektöründen farklı paydaşların yenilikçi bir çözüm üzerinde nasıl birlikte çalışabileceğinin etkileyici bir kanıtı. Bu, hükümetin enerji ve dijital politika hedeflerinin yanı sıra Allgäu bölgesindeki enerji geçişine hayati bir katkı sağlıyor.”

Siemens Smart Infrastructure Digital Grid CEO’su Sabine Erlinghagen, “Çakıl taşları için kullanılan dijital platform, üreticileri, tüketicileri ve depolama tesislerini birbirine bağlayarak yerel olarak birbirleriyle enerji ve esneklik ticareti yapma yöntemlerini optimize edebiliyor. Bu, yenilenebilir enerji kaynaklarından güç üreten sistemlerin, devlet sübvansiyonları bittikten sonra ekonomik olarak cazip kalmasına ve CO2’siz güç üretmeye ve tüm sisteme fayda sağlayacak şekilde şebekeye beslemeye devam etmesine olanak tanır.”

Akıllı çok boyutlu modeller

Allgäuer Überlandwerk CEO’su Michael Lucke şunları ekledi: “Bölgesel bir enerji tedarikçisi olarak, yerel enerjinin geleceği için yıllardır çok sayıda projede yer aldık. Çözümleri beklemiyoruz; onları geliştiriyoruz. Neden bir elektrik tedarikçisi olarak elektrik ticaretinde bizi ‘gereksiz’ hale getirecek bir platform geliştirdiğimiz sorulduğunda, mutlu bir şekilde cevap veriyorum: “Biz yapmazsak, başkası yapacak, çünkü piyasa bunu talep ediyor”. Oyunun dışında kalmaktansa enerji geçişini destekleyen yenilikçi bir platform operatörü olarak hareket etmeyi tercih ediyoruz.”

Elektrik piyasası şu anda radikal bir dönüşüm geçiriyor. Elektriği üretme, tüketme, saklama ve paylaşma şeklimiz temelden değişiyor. Tedarikçilerin enerjiyi pasif nesnelere aktardığı tek boyutlu enerji sistemleri, daha önce pasif olan tüketicilerin aktif tüketiciler hatta üreticiler haline geldiği akıllı çok boyutlu modellerin yerini alıyor. Kontrol edilebilir yükler veya enerji depolama cihazlarının yardımıyla, elektrik üretimindeki dalgalanmaları dengelemek için esneklik de enjekte edebilir. Alman Federal Hükümeti tarafından seçilen karbondan arındırma yolu, dağıtılmış üreticilerin elektrik yüzdesinde sürekli bir artış gerektirir. E-mobilite ve ısı pompalarına geçişle birlikte elektrik tüketicisi sayısı ve elektrik talebi aynı anda artacaktır. Bu değişiklikler, elektrik şebekesinde geçici darboğazlara ve ayrıca ele alınması gereken güç dalgalanmalarına neden olabilir.

Pahalı şebeke genişletmelerine gerçek bir alternatif

Bu, yüksek maliyetlerle ilişkilendirilen dağıtım şebekesinin belirli noktalarında yoğun genişletmeyi gerektirir. Çakıl taşları gibi yenilikçi projeler, şebeke operatörlerine şebekenin maliyet ve zaman açısından yoğun genişletilmesine gerçek alternatifler gösterir. Aynı zamanda son kullanıcıların enerji sisteminde daha aktif rol alma taleplerini de karşılamakta.

Proje ortakları Siemens, AÜW, şebeke operatörü AllgäuNetz, Kempten Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Fraunhofer Uygulamalı Bilgi Teknolojisi Enstitüsü (FIT), şebeke sınırlamalarını, üretim ve yük tahminlerini dikkate alarak platformu, yönetim sistemlerini ve uygulamayı ortaklaşa geliştirdi.

Kaynak: https://www.pveurope.eu/installation/blockchain-electricity-trading-based-blockchain-launches-german-municipality