Akıllı Gömlek Hareketten Elektrik Üretiyor

Yenilenebilir enerji söz konusu olduğunda, birçok şehir güneş panelleri ve rüzgar türbinleri gibi birden çok kaynağı birleştirir. Bilim adamları şimdi, hem ter hem de hareket yoluyla elektrik üreten “akıllı” bir gömlekle benzer bir yaklaşım benimsiyorlar.

California-San Diego Üniversitesi’ndeki bir ekip tarafından oluşturulan “giyilebilir mikro şebeke” gömlek, üretilen elektriği depolamak için terle çalışan biyoyakıt hücreleri, hareketle çalışan triboelektrik jeneratörleri ve süper kapasitörler içeriyor.

Bunları birbirine bağlayan su geçirmez gümüş devre dahil olmak üzere tüm parçalar kumaş üzerine serigrafi ile basılmıştır. Önemlisi, her şey esnek, gerilebilir, katlanabilir ve yıkanabilir – bu, teknolojinin mevcut haliyle deterjanın kullanılamayacağını söylüyor.

Gömleğin içinde göğüs seviyesinde bulunan biyoyakıt hücreleri, insan terinde bulunan laktat ve oksijen molekülleri arasında elektron alışverişini tetikleyen enzimler içerir. Bu işlem, depolama için kapasitör içine beslenen sürekli bir düşük voltajlı elektrik akımı üretir.

Bu arada triboelektrik jeneratörler, iki parça malzemeden oluşur: ön kolun iç tarafında negatif yüklü bir parça ve gövdenin yanında pozitif yüklü bir parça. Kullanıcının kolları yürürken veya koşarken sallanırken, bu malzeme parçaları birbirine sürtünür. Bunu yapmak, aynı şekilde kapasitörün içine giren yüksek voltajlı elektrik darbeleri üretir.

Şimdiye kadar yapılan testlerde, bir gönüllü koşarken veya 10 dakika egzersiz bisikleti kullanırken tişörtünü giydi ve ardından 20 dakika dinlendi. Her 30 dakikalık oturumun tamamı için, giyilebilir mikro şebeke, bir LCD kol saatine veya küçük bir elektrokromik ekrana güç sağlayabildi.

Daha da geliştirildikten sonra, gömleğin mevcut versiyonu sporcular tarafından performans izleme sensörleri gibi cihazlara güç sağlamak için kullanılabilir. Bununla birlikte, yolun aşağısında, farklı türlerde enerji biçerdöverleri ile donatılabilir ve bir ofiste oturan veya yavaşça yürüyen insanlar tarafından kullanılabilir.

Prof. Joseph Wang ve doktora öğrencisi Lu Yin tarafından yürütülen araştırma üzerine bir makale, geçtiğimiz günlerde Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://newatlas.com/wearables/wearable-microgrid-energy-harvesting-shirt/