Acciona Yeşil Hidrojeni İzlemek İçin Blokchain’i Başlattı

Şubat ayı başlarında, İspanyol yenilenebilir enerji şirketi Acciona, yeşil hidrojenin yenilenebilir kaynağını garanti altına almak için GreenH2chain adlı bir blok zinciri platformu geliştirdiğini duyurdu.

Gelişim, tüketicilerin kendi enerji kaynaklarının karbondan arındırma sürecini izleyebileceği anlamına gelmekle kalmayacak, aynı zamanda GreenH2chain hidrojen tüketimi hakkında bilgi sağlıyor. Müşteriler, bu tür yeşil enerjiyi kullanarak önlenen karbondioksit emisyonlarını hesaplamak için verilere erişebilecekler.

Acciona, blok zinciri oluşturmak için bir yeşil enerji teknolojisi şirketi olan FlexiDAO ile ortaklık kurdu. Gelecekte, hidrojenin sürdürülebilir kökenini onaylayan hükümet sistemleri kurulduğunda, Acciona, GreenH2 zincirinin onlarla birlikte kullanılacağını umuyor.

İspanyol yenilenebilir enerjisinde önemli bir oyuncu olan Acciona, platformu, şirketin adada sürdürülebilir bir ekosistem yaratmayı amaçlayan Yeşile Hidrojene Güç projesi üzerinde çalıştığı Mallorca’da uygulayacak.

Acciona, 2016’dan beri karbon nötr bir şirkettir. 2019’daki gelirin toplamı 7,2 milyar Euro (8,7 milyar $) oldu.

Columbia Üniversitesi’ne göre, hidrojen enerjisinin çok yönlülüğü onu çekici bir enerji kaynağı haline getiriyor ve yılda yaklaşık 70 milyon metrik ton üretiliyor. Sıvı veya gaz formunda kullanılabilir, enerji veya yakıta dönüştürülebilir ve birçok şekilde üretilebilir. Yeşil hidrojen, fosil yakıtlar yerine sürdürülebilir enerji kaynakları kullanılarak oluşturulan yakıttır. Tek yan ürünü sudur ve nakliye, üretim ve daha fazlası için kullanılmak üzere temiz enerji sağlayabilir.

GreenH2chain, Acciona’nın blockchain teknolojisine ilk atılımı değil. Geçmişte, şirket, blok zincirlerinde karbon kredisi satmak için ClimateTrade ile birlikte çalıştı ve iki yıl önce, Acciona, yine FlexiDAO ile birlikte, blok zinciri izlenebilirliğini küresel olarak yenilenebilir üretimine genişletme planlarını duyurdu.

Kaynak: https://www.ledgerinsights.com/acciona-blockchain-to-trace-green-hydrogen-energy/