ABD On Yılda Güneş Enerjisi Maliyetlerini %60 Azaltma Taahhüdü Verdi

Biden yönetimi, Amerika Birleşik Devletleri’nin elektrik sektörünü 2035 yılına kadar karbonsuzlaştırmaya yönelik iddialı bir planın parçası olarak önümüzdeki on yıl içinde güneş enerjisi maliyetini %60 azaltmayı hedefliyor.

ABD Enerji Bakanlığı, hedefin önceki kamu hizmeti ölçeğinde güneş enerjisi maliyeti hedefini beş yıl hızlandırdığını söyledi. DOE, ABD elektrik şebekesinin 15 yıl içinde tamamen temiz enerjiyle çalışması için, Başkan Joe Biden’ın iklim değişikliği gündeminin temel ayaklarından biri olan güneş enerjisinin bugün olduğundan beş kat daha hızlı kurulması gerekeceğini söyledi.

Oraya ulaşmak için, ajans, pazara hakim olan silikon hücrelere karşı gelecek vaat eden ucuz bir alternatif olarak kabul edilen perovskite güneş pilleri de dahil olmak üzere teknolojilere 128 milyon dolar harcamayı taahhüt etti. Fonlar ayrıca kadmiyum tellürür ve yoğunlaştırılmış güneş enerjisi teknolojileriyle ilgili araştırmaları da destekleyecek.

Finansmanın bir kısmı, inverterler, kablolar ve raflar gibi bileşenleri iyileştirerek mevcut fotovoltaik güneş enerjisi santrallerinin ömrünü uzatmaya da çalışacak.

Enerji Bakanı Jennifer “Bu ilk finansman patlaması, şebekeye daha da uygun fiyatlı temiz enerji, ülke çapındaki topluluklara işler eklememize yardımcı olacak ve bizi Başkan Biden’ın 2035 yılına kadar% 100 temiz elektrik hedefine doğru hızla ilerletecek,” Granholm bir açıklamada söyledi.

Güneşten elektrik üretmenin maliyeti son on yılda% 80’den fazla düştü ve bu da onu kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıtlarla çalışan tesislerle rekabet edebilecek hale getirdi. Hükümet verilerine göre, güneş enerjisi şu anda ABD’de yıllık yeni üretim kapasitesinin en büyük payını oluşturuyor.

DOE, geçmişte güneş enerjisi için iddialı hedefler belirlemiştir. Ajans 2017’de, Çin’deki artan üretime bağlı güneş panellerinin maliyetindeki düşüş nedeniyle maliyetin planlanan zamandan üç yıl önce hedefine ulaştığını söyledi.

Kaynak: https://www.usnews.com/news/top-news/articles/2021-03-25/us-pledges-to-slash-solar-energy-costs-by-60-in-a-decade