Güneş Santrallerinde Ag Parafudr Seçimi ve Tasarımı

Güneş santralleri 2017 başı itibariyle ülke genelinde hızla yayıldıktan sonra, günümüzde arazi tipi güneş sahaları 5 GW’ı aşan bir rakama erişti.

Özellikle santralleri hızlı bitirme çabası, özel yerine genele odaklanılması, ince detaylar üzerine çok fazla zaman harcanmaması kurulan güneş santrallerinde çok kritik eksiklikler olmasına yol açmaktadır. Yılkomer olarak bu eksiklikler içerisinde konumuz olan AG Parafudrların doğru kullanılmaması sonucu oluşan hasarlar ve yatırımcıların gördüğü zararları bu yazımız ve videomuzda ele almak istedik.

Güneş enerjisi santralleri konumları gereği yıldırım darbesine direkt maruz kalabilecek açık arazide konumlanmaktadır. Ancak tesisin zarar görmesi için tesisten 2 km uzakta bir alana yıldırımın düşmesi yeterli olabildiği gibi, AG ve OG hatlar üzerinden darbeler de kilometrelerce taşınarak tesise ulaşabilir. Yıldırım dışından ani aşırı gerilimler, switching ve harmonik darbeleri de tesisi etkilemektedir. Bu nedenle AG Parafudr tasarımı tesislerde oldukça önemlidir. Sadece paratoner kullanımı tesisinizi veya paratoner ve dış yıldırımdan korunma sistemi elektriksel sistemleri korumaz. AG Parafudr tasarımı enerji, koaksiyel, haberleşme, data hatlarında konumlandırılmalı; AC-DC olarak tüm hatlar koruma altına alınmalıdır.

Ana trafo girişi, redresör ac ve dc çıkışlar, inverter ac ve dc kısımları, haberleşme hatları, internet ve uydu sistemler, kamera ve led sistemleri AG Parafudr sistemleri ile doğru tasarım ve ürün kullanılarak korunmalıdır.