Güneş Enerjisinde En Avantajlı İl Konya

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, ülke olarak güneş enerjisinden maksimum düzeyde yararlanmayı hedeflediklerini belirterek Konya’nın en avantajlı illerden biri olduğunu söyledi.

Konya’da, Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) ile Konya Ticaret Odası (KTO) ve Konya Sanayi Odası (KSO) iş birliğiyle, “Çatılarda güneş enerji santrali (GES) uygulama fırsatları” konulu seminere katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, ülke genelinde 5 bin 100 megavatı bulan lisanssız güneş enerjisi santralinin devrede olduğunu belirtti. Yenilenebilir enerjiyi tüketildiği yerde üretmenin ana hedefleri olduğunu vurgulayan Tancan, “Bakanlık olarak enerji konusunda dikkat ettiğimiz hususlardan biri, üretimin, verimliliğin sahaya yayılması, merkezi olmasından ziyade yerelde gelişmesi. Sadece Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının vereceği desteklerin ötesinde mali hususlarda da teşvikler söz konusu. Ülke olarak güneşten maksimum düzeyde yararlanmanın peşindeyiz. Ancak başka yerde üretip başka yerde tüketmek yerine bundan sonra konsept olarak mümkün olduğu ölçüde enerjiyi tüketildiği yerde üretmenin mekanizmalarını oluşturacağız” dedi.

Tancan, Türkiye’deki toplam lisanssız kurulu santrallerdeki 5 bin MW üretimin 503 MW’nın Konya’da üretildiğini belirterek “Konya, güneş enerjisi alanında en avantajlı illerimiz arasında. Türkiye’deki kurulu gücün %10’u Konya ilimizde. Yine geçtiğimiz yıllarda Karapınar ilçemizde 1000 MW’lık büyük bir yenilenebilir enerji kaynak alanı, güneş enerji santrali yarışması yapıldı. Bu yarışmanın ana unsurlarından birisi de panellerin ülkemizde üretilmesiydi. Yarışmayı kazanan şirketler güneş panellerini ülkemizde üretilecek şekilde fabrikayı hatta Ar-Ge çalışmalarını 10 yıl süreyle yapmakla mükellefler. Fabrikanın temelleri atılmıştı, yapım süreci devam ediyor. Muhtemelen 2019 yılı sonunda tamamlanacağını ve 2020 başlarında da santralin kurulmaya başlanacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.