GÜNDERGİ SAYI-19

Covid 19 salgını nedeniyle geçmiş yıllara oranla solar sektöründe durağan bir yıl geçirdik. Tedarik zincirinde tıkanmalar yaşandı, süreçler uzadı, projeler yavaşladı ya da ötelendi, ihaleler ertelendi. Öngöremeyeceğimiz pek çok konu ortaya çıktı. Tüm bu sıkıntılara rağmen, projelerdeki gecikmelerin yatırımcıyı daha fazla zarara uğratmaması için Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’nın(-YEKDEM) altı aylığına uzatılması ve yeni lisanslı santrallerin işletmeye alınması gibi olumlu gelişmeler de yaşandı.

Sektör açısından geçen yılın en önemli gelişmelerinden biri Çatı GES pazarının hızlanmasıydı. Yenilenebilir kaynak alanları (YEKA) GES-1 projesinin kademeli olarak işletmeye ve entegre güneş paneli fabrikasının üretime alınması da bir diğer önemli gelişmeydi. Hibrit yönetmeliğinin yayınlanması da ilave güneş santrali kapasitesi yaratılmasını sağlayacak çok önemli bir adım oldu.

GÜNDER olarak, sektörün gelişimi için Serbest Piyasada Yatırım İmkanı, Yenilenebilir Enerji Tedarik Anlaşmaları, Çatı Kiralama, Hibrit Tesisi Kullanımının Geliştirilmesi ve Mini-YEKA gibi başlıkların hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tüm bu gelişmelerin detaylarını, enerji sektörüne yönelik küresel raporları ve uzman değerlendirmelerini GÜNDERGİ’nin bu sayısında
bulacaksınız.
Kutay Kaleli

GÜNDERGİ SAYI-19