GÜNDERGİ SAYI-18

Ülkemiz artık lisanslı büyük GES sahalarından, daha yerel odaklı lisanssız elektrik üretimine, herkesin kendi çatısına GES kurabildiği ve elektriğini kendisi üreterek üzerine para kazanabildiği dönemlere ulaştı. Bundan sonrası için hedefimiz güneş enerjisinin toplumsal tabana iyice yayılmasını sağlamak.

Enerji Bakanlığı, 19-23 Ekim tarihlerinde alınacak mini güneş YEKA yarışma ihalesi başvurularını 18-21 Ocak 2021 tarihlerine erteledi. İstekliler, 10, 15 ve 20’şer MW’lik parçalardan oluşan toplam 74 mini YEKA ihaleleri için başvurabilecek. 1000 megavatlık mini YEKA ihaleleri, yaklaşık 4 milyar liralık yatırım çekecek. Çevre dostu yenilenebilir projelerin, arz güvenliği ve üretim açısından sadece ülkemiz için değil tüm dünya için ne kadar önemli olduğunu salgın sürecinde üzülerek tecrübe ettik. Rekabetçi fiyatların oluşacağı, yatırımcı profilinin küçük ve orta ölçekli yatırımcıyı da kapsayacağı projeler için her yıl benzer kapasitelerle ihaleler açılmasını umuyoruz.

Bir diğer beklenen gelişme ise GÜNDER ve yenilenebilir enerji sektöründeki diğer STK’lar olarak destek sunduğumuz YEKDEM’de yaşandı. YEKDEM’in bitiş tarihinin 6 ay güncellenmesi önerisini Bakanlığımıza sunmuştuk. Milli ekonomimize kazandırılması planlanan, her biri ihalelere girilerek kazanılmış, finans kuruluşlarına ve ülkemize önemli derecede mali yükümlülükler içeren YEKDEM projelerinin salgından en az şekilde etkilenmesini ve sağlıklı bir şekilde işletmeye alınabilmeleri adına umutluyuz. Bu projelere ek süre verilmesi, projelerin YEKDEM’den faydalanma sürelerini
uzatmayacak, halihazırda zaten yatırımları devam eden bu projelerin de devletimize ek bir mali bir külfeti olmayacak.

Her yıl hazırlanan IEA’nın Dünya Enerji Görünümü Raporu yakında zamanda açıklandı ve yıllar süren çalışmalarımızın meyvesini artık tüm dünya kabul ediyor. Güneş enerjisi sektörünün son 10 yıldaki gelişimi bu yıl bambaşka bir ifadeye kavuştu: “Elektrik piyasalarının “yeni kralı” GÜNEŞ olacak!”
Kutay Kaleli

GÜNDERGİ SAYI-18