GÜNDERGİ SAYI-17

Hedeflerimizi aşmayı planladığımız 2020 yılında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle diğer tüm sektörler gibi güneş enerjisi sektöründe de maalesef daralma ve yavaşlama yaşandı.

Takip ettiğimiz verilere göre, ülkemizde salgının yarattığı daralma yavaş yavaş son buluyor. Bu, tedbiri elden bırakmamızı ve rahatlamamızı gerektirmiyor, ancak yatırımlar da devam etmeli. Bu anlamda, Enerji Bakanlığımız’ın YEKA GES yarışma ilanlarına ilişkin tarih açıklamasını çok doğru ve yerinde buluyoruz. Salgında ikinci dalganın yaşanması ya da vakasayısının artması durumunda genişletilecek tedbirler, söz konusu ihalelerin yeniden ertelenmesi kaygısını beraberinde getiriyor. Ümidimiz, ülkemizin bu dertlerden bir an önce kurtulması ve yatırımların da planlandığı gibi devam etmesidir.

YEKA GES-3 yarışmalarında, belirlenmiş kapasiteler ile çıkılacak ihaleler, tüm paydaşların yıl boyunca planlamalarını yapmaları,iş gücü ve insan kaynağının yetiştirilmesi, istihdamın arttırılması noktasında çok önemli projelerdir. Çevre dostu yenilenebilir projelerin, arz güvenliği ve üretim açısından sadece ülkemiz için değil tüm dünya için ne kadar önemli olduğunu salgın sürecinde üzülerek tecrübe ettik. GÜNDER olarak, rekabetçi fiyatların oluşacağı, yatırımcı profilinin küçük ve orta ölçekli yatırımcıyı da kapsayacağı projeler için her yıl benzer kapasitelerle ihaleler açılmasını umuyoruz.
Kutay Kaleli

GÜNDERGİ SAYI-17