GÜNDERGİ SAYI-11

Baharın artık iyiden iyiye hissedildiği, güneşin ülkemizi ve içimizi daha fazla ısıttığı bir döneme giriyoruz.

Ülkemizin güneş enerjisinden elektrik üretimi sektörü 2017 yılında müthiş bir ivme yakaladı ve toplam kurulu gücümüz geçtiğimiz yıl sonu itibari ile 3.420 MW’ı aştı. Bu güç 2018 yılı Mart ayında yapılan son kabul işlemleri ile birlikte 4.000 MW seviyesini de aştı. Gün geçtikçe artan kurulumlar ile her gün yeni bir santralin işletmeye girdiğini görüyoruz.

Geçtiğimiz yıl ihalesi yapılan Karapınar YEKA-1 GES projesinin fabrika yatırımı başladı. Ankara’da kurulumu halen devam eden fabrika herhangi bir sıkıntı yaşanmaz ise bu yılın sonlarına doğru ilk panellerini üretmeye başlayacak.

Bununla birlikte Sn. Bakanımız Berat Albayrak’ın da geçtiğimiz günlerde bir konferansta müjdesini verdiği gibi 2. YEKA ihalesi de bu yılın ortalarına doğru yapılacak. Yine santral kurulumu, panel üretimi gibi bir önceki YEKA ihalesinde şartnamede bulunan işlerin yanı sıra, tüm dünyada üzerinde ciddi ArGe ve üretim çalışmaları yapılan enerji depolama konusu da bu YEKA projesinde yer alacak.

Enerji depolama konusu bugünlerde fotovoltaik sektörünün ilk yıllarına benziyor; Halen yeterince kabul görmemiş, üzerinde fazlasıyla ArGe çalışması yapılan ve ciddi anlamda gelecek vaat eden bir sektör. Bu anlamda YEKA projesi içerisinde depolama konusunun yer alması da çok önemli bir gelişme olarak kabul edilebilir.
Kutay Kaleli

GÜNDERGİ SAYI-11