GÜNDERGİ SAYI-10

Sektörümüz son zamanlarda oldukça hareketli günler geçiriyor. Nisan ayında tamamlanan YEKA ihalesi dünyada ses getirdi, bakanlığımız adına büyük bir başarı hikayesi olarak tarihe altın harfler ile kazındı. 1.000 MW kurulu gücü ile dünyanın en büyük güneş enerjisi santrallarından biri olacak KARAPINAR YEKA-1 GES, Kalyon-Hanwha Q CELLS ortaklığı tarafından kilovat-saat başına 6,99 dolar-sent elektrik satış bedeli ile kazanıldı. Proje süresince Türkiye’de güneşimiz için Ar-Ge çalışmaları yapılacak, güneş paneli üretecek bir entegre fabrika kurulacak ve yüzlerce kişilik yeni istihdam alanı elde edilecek. Proje ile Doğu Avrupa ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerine fotovoltaik güneş paneli ihracatı da hedefleniyor.

Mutluluk verici gelişmelere bir diğerini daha eklemek gerekirse Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun açıkladığı verilere göre Türkiye’deki GES projelerinin toplam kurulu gücü Ocak ayında 1.000 MW’ı geçti. Şu an 1.200 MW civarında olan bu gücün yıl sonuna kadar 2.000 MW’ı geçmesini bekliyoruz. Diğer yandan mevzuatta yapılan düzenlemeler neticesinde sektörün tüm paydaşları, lisanssız GES projelerinin 2017 sonuna kadar kabulünün yapılabilmesi için var gücüyle çalışmaya devam ediyor.

Lisanslı GES tarafında ise yatırımcılar projelerini bir an önce hayata geçirebilmek adına büyük bir çaba ile izin süreçleri üzerinde çalışıyor. Tahmin ediyorum ki 2016 yılında ilk iki projenin devreye girdiği bu alana 2017 yılında birkaç proje daha ilave olacak, 2018 yılı sonunda ise bu projelerin büyük bir bölümü devreye alınmış olacak.
Kutay Kaleli

GÜNDERGİ SAYI-10