GÜNDERGİ SAYI-05

Konutlardaki FV sistem kullanımı teşvik edici ve özendirici önlemler bir an önce alınmalı. Yerli katkı payı konusunda yeni düzenleme yapılmalı. Ülkeye kalitesiz ürün girişi önlenmeli, Türkiye Avrupa veya başka ülkelerden garanti kapsamında sökülmüş veya test değerleri düşük çıkmış FV panellerin piyasada bulunduğu bir çöplük haline getirilmemelidir.

2015 yılının sonuna kadar Türkiye’de güneş enerjisi yatırımlarında çok büyük bir patlama yaşanacağını öngörüyoruz.

Benzer olumsuzluklar güneş ısı sistemlerinde de var. Dünyanın üçüncü en büyük üreticisi olmamıza rağmen şu anda Antalya’daki yatılı bölge okulları ithal gelen doğalgaz ile ısınıyor. Bu arada güneş her gün doğuyor ve batıyor. Onun enerjisini kullansak da kullanmasak da. Bunu sadece okullar olarak düşünmemek lazım. Kamu kurumları hastaneler yurtlar oteller ve benzeri toplu yaşam alanları düşünüldüğünde yurt dışına dövizle ödeme yapıp gaz alıyor ve buradan elde ettiğimiz sıcak suyu kullanıyoruz.

Ne yazık ki güneş ısı uygulamayı sadece sıcak su elde etme aracı olarak biliyoruz. Konutların ısıtılmasını, soğutulmasını, ısıtmaya yardımcı ön ısıtmayı ve sanayideki sıcak veya kaynar su proseslerini hiç aklımıza getirmiyoruz.

Tüm dünyada uygulanan teşvik ve destekleme mekanizmaları bizde de uygulandığında hiçbir sorunumuz kalmayacaktır. KDV indirimi,satın alma garantisi, konutlar için yenilenebilir enerji kimlik belgesi vb. uygulamaların örnekleri mevcuttur ve bu uygulamaların hem ülke ekonomisine, hem enerji verimliliğine hem de istihdama katkıları tartışılamaz.
Tek çözüm güneş dostu olmaktır.
Faruk Telemcioğlu

GÜNDERGİ SAYI-05