GÜNDERGİ SAYI-02

Dergimizin ikinci sayısını sizlere sunarken, sevinç ve mutluluk içerisindeyim. 2011- 2013 dönemi içinde, derneğimiz adına, birçok güzel etkinliği ve güzelliği birlikte yaşadık. Bu tkinlikler içerisinde, hiç şüphesiz, 19 Aralık 2012 tarihinde Ankarada Rixos Otel’de gerçekleştirdiğimiz, “TÜRKİYE DE, GÜNEŞ ENERJİSİNİN KULLANIMI VE GELİŞİMİ KONFERANSI” en önemlisi idi. Bu etkinlik çerçevesinde,yapılan sunumlar ve gerçekleştirilen paneller ile güneş enerjisinin ısıl ve elektrik enerjisine yönelik uygulamaları konusunda, Türkiye de yaşanan çeşitli sorunlar,ETKB, EPDK, YEGM, ÇŞB ve diğer kuruluşların yetkilileri ile birlikte dile getirildi, çözümler önerildi.

Bu etkinliklerin açılışına ETK Bakanlığı Bakan Yardımcımız,sayın Doç. Dr. Murat MERCAN’ın, kapanışa da, derneğimizin üyesi olan ETB Bakanımız Sayın Taner YILDIZ’ın katılması, konuşma yapmaları, sektöre müjdeler vermeleri ve katılımcılara plaket takdimleri, bizleri ziyadesi ile onurlandırmıştır. 19 Aralık tarihinde gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğe, derneğimizin çok sayıda üyesi, kendi imkân ve kabiliyetleri çerçevesinde katkıda bulunmuşlardır. Kendilerine çok çok teşekkür ediyorum. Ayrıca, etkinliğimize sponsor olarak maddi desteksağlayan, EZİNÇ A.Ş., ERASLAN A.Ş., VAİLLANT A.Ş., SOLİMPEKS A.Ş., AYVAZ A.Ş., DERYA A.Ş. ve SERGÜN A.Ş.’ye teşekkür ediyorum.

Derneğimizin geçmiş dönemde gerçekleştirdiği, önemli etkinliklerden biri de, tüm güneş enerjisi camiasının, sektörün, nabzını tutacak, gelişmelerden haberdar edecek, gerekli duyuruları yapacak bir derginin yayın hayatına ve sektöre kazandırılması idi. Bu dönem içinde bu başarıldı ve ikinci sayısı da sizlere ulaştı. Dergi çıkarmak, yeterli ve zengin bir içeriğe sahip olması, ilgilerin beğenisini kazanması, şüphesiz, yoğun çalışma ve kabiliyetli gayretli personel gerektirmektedir. Bu konuda dernek yönetimi ve hazırlanmasında emeği geçem tüm arkadaşlarıma gayretleri için çok teşekkür ediyorum. Bu arada, derneğimizin; www.gunder.org.tr adresli web sitesi yeniden açıldı ve güncellendi. Bu sitenin güncel kalması ve sürekli yenilenmesi için katkılarınıza ihtiyacımız olduğunu da belirtmek isterim.

Derneğimizin geçmiş döneminde, gerçekleştirdiği güzel faaliyetlerden biri de, “Lisanslı Güneş Elektriği” konusunda, Ankara’da gerçekleştirilen seminerdi. Bu konunun ilk defa uygulamaya girmesi sebebi ile yaşanan belirsizlikler ve sıkıntıların konunun yetkilileri tarafından bire bir açıklanması ve soruların cevaplandırılması, mevzuatın açıklanması açısından çok faydalı olmuştur. Bu seminerden dolayı, katılımcılardan teşekkür dolu ifadeler işittik. Bu seminerin ikincisini yakın bir tarihte, İstanbul’da gerçekleştireceğiz. İlk seminerimize katılma imkânı bulamayan, arkadaşlarımıza buradan duyurmak istiyorum. 2013 Haziran’ında yapılacak lisans başvuruları için, firmalarımızı doğru bilgilendirmek için, bu eğitimleri yapmaktayız.

Ülkemizin, yerli, temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisinden daha fazla faydalanması için, tüm tarafların el ele ve işbirliği içinde olmaları gerektiğini düşünmekteyiz.
Yeni dönemde GÜNDER, güneş enerjisi sektörünün, sağlıklı gelişimi için, daha etkin ve aktif olacaktır. Geçtiğimiz dönemde, gerçekleştirdiğimiz etkinlikler de bunun göstergesidir. Yeni dönemde, bilimsel alanda güçlenme, kamuoyunu bilgilendirme, sektörü bir çatı altında toplama ve sektörü ilgilendiren konularda kamu ile iş birliği içinde olmayı hedefliyoruz. GÜNDER’in yeni Yönetim Kurulu, üniversite, kamu ve özel sektörden katılımlar ile tüm taraflarını temsil edildiği bir yapıya kavuşmuştur.

Güneşli, parlak ve güzel bir gelecek için, sizleri GÜNDER le birlikte olmaya davet ediyorum.
Sevgi ve saygılarımla.
Prof. Dr. Necdet ALTUNTOP,Başkan

GÜNDERGİ SAYI-02