Günam
 

Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜNAM), 2009 yılında güneş enerjisinden elektrik üretimi teknolojilerini geliştirmek ve bu teknolojilerin alt yapısını oluşturmak üzere araştırmalar yürütmek amacıyla Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde Kalkınma Bakanlığı alt yapı desteğini alarak kurulmuştur.

GÜNAM, bugün Türkiye’nin güneş enerjisi alanında gösterdiği gelişimde önemli bir rol oynamaktadır. Bir AR-GE ve teknoloji üretim merkezi olarak Türkiye’de ve Doğu Akdeniz Havzası’nda endüstriyel boyutta fotovoltaik güneş hücresi (solar cell) üretebilen en önemli merkez haline gelmiş olan GÜNAM, TÜBİTAK destekli MİLGES projesi ile Tükiye’nin ilk Milli Güneş Enerjisi Santrali’nde kullanılacak güneş hücrelerini geliştirme görevini de üstlenmiştir. Aynı zamanda yine MİLGES projesi kapsamında ve Kalkınma Bakanlığı altyapı desteği ile kurulumu ODTÜ kampüsünde devam etmekte olan “GÜNAM Fotovoltaik Pilot Üretim Hattı”, endüstriyel boyutta yeni nesil yüksek verimli güneş hücresi geliştirme yeteneğine sahip olacaktır. GÜNAM’ın ayrıca, çeşitli üreticilerden gelen güneş panellerinin açık alanda ve çeşitli iklim koşulları altında verimlerinin test edildiği bir “Açık Alan Panel/Modül Test ve İklim İstasyonu” da bulunmaktadır.

Termal yolla güneş enerjisinden elektrik üretimini sağlayan yoğunlaştırılmış güneş termal elektriği (CSP) ve elektrik üretimi amaçlı ısıl güneş enerjisi (STE) de fotovoltaik dışında GÜNAM'da geliştirilen teknolojiler arasındadır.

İletişim
Raşit Turan
+90 532 776 9641
turanr@metu.edu.tr
Ankara