GES’lerde İşletme Sermayesi Yönetimine Alternatif Çözüm

Actus Soların üst firması olan International Corporate Finance (IPF),döviz riskinden kurtulmak veya faiz düşürmek isteyen firmalara Çapraz DövizTakası hizmeti sunuyor. Kur riskli döviz borçlarına veya yüksek TL faizlerine karşı tercih edilen Çapraz Döviz Takası, mevcut bir kredinin anapara ve faizlerini farklı para birimlerinden belirli vadede takas etmelerini sağlıyor.  

Firmaların Euro veya Dolar bazlı kredi borcu sabitlenerek anapara ödemeleri vade sonunda ya da faiz ödemesiyle aynı gün gerçekleştiriliyor; veya ters yönde kullanılırsa firmanın TL kredi borcu o günkü kurdan sabitlenip Euro ve Dolar borcuna dönüşüyor. BDDK’nın Eylül ayında takas kısıtlamasını hafifletmesiyle birlikte özellikle Euro Döviz Takasları firmalariçin cazip hale geldi. 1. sınıf Türk bankaları, % 25-30 TL faizini % 1-5 Euroveya % 9-10 USD faizini % 28-30 TL faiziyle taka edebilen Çapraz Döviz Takası işlemlerine Ekim ayında başladılar.

IPF, firmalara Çapraz Döviz Takası işlemlerinin her aşamasında destek oluyor. İki iş günü içerisinde Çapraz Döviz Takası tekliflerini toplayarak firmalara en uygun teklifin yapılandırılmasını sağlayan ve işlemleri gerçekleştiren IPF, hukuki ve finansal konularda destek, işlemler sonuçlanana kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor.

Çapraz Döviz Takası, USD veya EUR->TL yönünde döviz borcu olup döviz veya dövize endeksli geliri olmayan, dolayısıyla bilançosunda kur riski taşıyan (örneğin AVMler) ancak döviz borcunu da TL iledeğiştiremeyen firmalar tarafından tercih ediliyor. Özellikle kriz dönemlerinde kurtarıcı bir finansal araç olarak öne çıkıyor.

TL->EUR yönünde ise Çapraz Döviz Takasıdöviz geliri olup döviz ile borçlanamayan veya dövize yüksek faiz ödeyen enerji sektörü oyuncuları, yeniden yapılandırma imkanı da bulamayan firmalar tarafından tercih ediliyor. Takasın bu yönde olanı bilhassa kriz dönemlerinde firmalara ciddi faiz indirimi sağlıyor.