GES’lerde Finansal Kayıpların Çeşitleri Nelerdir ve Hangileri Sigortalanabilir ?

Güneş enerji santralleri bir çevrim santralidir. Basit tabirle güneş ışığı girer ve elektrik enerjisi çıkar. Dolayısıyla çıkan elektrik enerjisinin miktarını etkileyen tüm unsurlar yatırımcılar için finansal risk teşkil eder.

En baştan sıralarsak; ilk olarak güneşlenme süresinin azlığı öncelikli risktir. İkinci olarak bu güneş enerjisini ekipman performansları kaynaklı olarak doğru miktarda çevirip çeviremediğimiz gündeme gelir. Ayrıca santralde bir hasar meydana gelmesi de enerji üretmemize engel olacaktır.

Ek olarak santral dışındaki çevresel etkilerden de bahsetmemiz gerekir. Çevresel etkilere örnek verecek olursak; Şebekedeki güç kesintileri nedeni ile enerji üretiminin durmasını ele alalım. Yönetmelikler gereği güç aşımı durumunda da bu sefer ürettiğimiz elektriğin ödemesinin yapılmaması riskine maruz kalınabilir.

Bu konuları bir çırpıda ifade ettiğimiz zaman insanı epey endişelendiriyor. Fakat yatırımcılara iyi bir haber verelim; bu etkenlere karşı sigorta güvencesi alabilirler.

Sahanın kendisinde yani ekipmanlarda hasarın oluşması haline karşı, ekipmanlarda meydana gelen hasarlar sigorta poliçelerinden karşılanabilmektedir. Yatırımcıların aldıkları ek teminatlar ile de yukarıda bahsettiğimiz gelir kayıplarına (Finansal Kayıplar) karşı güvence alabilmektedirler.

Yatırımcıların lehine bir konudan daha bahsetmek gerekiyor. Bildiğiniz gibi ekipmanların garanti süresi içinde meydana gelen arızalarda yaşanılan gelir kayıpları sigorta poliçelerine konu değildir. Fakat bu vesile ile Kotra Sigorta olarak bu risk için de bir ek teminatımızın bulunduğu bilgisini vermiş olalım.