Gazze’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali, Temiz İçme Suyu İçin Destek Sağlayacak

Gazze’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali, Temiz İçme Suyu İçin Destek Sağlayacak

Gazze Şeridi’nde 0.5 MW’lık güneş enerjisi santralinin kurulumu tamamlandı. Temiz enerji projesi, bölgedeki su arıtma tesisi için elektrik üretecek ve 75.000 kişiye temiz içme suyu sağlayacak.

Santral için planlanan diğer yatırımlar, 2020 yılına kadar Gazze’nin güneyindeki 250.000 kişiye daha temiz içme suyu ulaştırılmasına yardımcı olacak. Hem güneş enerjisi santrali hem de su arıtma tesisi Filistin’deki uzun vadeli kalkınma programının bir parçası olarak Avrupa Birliği tarafından finanse edildi. Tüm bölge genelinde su altyapısının verimliliğini ve rehabilitasyonunu geliştirmek için 10 milyon euroluk ek fon sağlanacak.

Gazze, insan tüketimine uygun olmayan su kirliliğinden muzdarip. Bölgedeki su problemi, yıllar süren çatışmalar ve İsrail ve Mısır şeridinde devam eden abluka ile daha da kötüleşmiş durumda.

AB’nin komşu ülkelerden sorumlu komiseri Johannes Hahn, Gazze’deki sınırlı enerji kaynaklarına ve yerel halkın temiz içme suyu problemine dikkat çekti ve acil su ihtiyacını karşılamada güneş enerjisinin önemini vurguladr. 0.5MW’lık proje, Gazze’de yaşayan 2 milyon insan için temiz içme suyu sağlama hedefinin bir parçasını oluşturuyor. Yerel halkın su tüketimi şu anda kıyıda yer alan bir yeraltı su tabakası ile karşılanıyor. Ancak talep mevcut kapasiteden üç kat daha fazla.

AB, bu zorlu koşul le mücadele etmek ve yeni Gazze Merkezi Su Arıtma Tesisi’ni desteklemek için 456 milyon euroluk bir fon sağladı. Beklenen maliyetleri karşılamak için tahmini olarak 100 milyon euro daha gerektiği belirtiliyor. Eğer proje başarılı olursa, bölgede gerçekleştirilen en büyük altyapı projesi olacak.

http://www.climateactionprogramme.org/news/gazas-largest-solar-plant-will-power-clean-drinking-water