Frankfurt Havalimanı Enerjisini Off-Shore Rüzgar Türbinlerinden Karşılayacak

Frankfurt Havalimanı işletmecisi Fraport, EnBW ile 2026 yılı itibariyle enerji satın alma anlaşması (CPPA) imzaladı. Anlaşmaya göre havalimanına He Dreiht off-shore rüzgar santralinden 85 MW gücünde enerji sağlanacak. Böylece havalimanının enerji tüketiminin %85’i off-shore rüzgar santralinden elde edilmiş olacak.

EnBW CEO’su Frank Mastiaux, “Uzun vadeli enerji alım anlaşmaları, devlet desteği olmasa bile enerji dönüşümünü hızlandırmaya yönelik bir çalışmadır. PPA’lar alıcılara, proje geliştiricilerine ve iklim değişikliğine fayda sağlar.”

He Dreiht rüzgar santralinin 2025 yılında her biri 15 MW gücünde 60 civarında türbinle faaliyete geçmesi planlanıyor.

Frankfurt Havalimanı’na sağlanan bu temiz enerji, havalimanındaki üç terminali, diğer binaları ve 500’den fazla elektrikli aracı (EV) şarj etmek için kullanılacak.

Fraport’un CEO’su Dr. Stefan Schulte, “Rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları iklim stratejimizin odak noktasıdır. CO2 emisyonlarımızı sistematik olarak azaltmaya yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Hedeflerimiz arasında Frankfurt Havalimanı’nı 2045 yılına kadar karbonsuz hale getirmek yer alıyor” dedi.