Fosil Yakıt Teşviklerini Sonlandırmanın Sağlık Faydaları

Fosil Yakıt Teşviklerini Sonlandırmanın Sağlık Faydaları

Bu raporda G20 üyesi ülkelerin 2025 yılından daha geç olmamak kaydıyla, fosil yakıt teşviklerinin sonlandırılması için bir yol haritası belirlemeleri öneriliyor. rapor aynı zamanda, politik açıdan böyle güç bir konuyu ele alabilmek için gerekli desteği sağlamada, konuya sağlık açısından yaklaşmanın ikna edici yeni bir yol olduğunu ortaya koyuyor.

Sağlığa yapılan yatırımlar en nihayetinde sürdürülebilir kalkınmaya yapılan yatırımlardır; fosil yakıt teşviklerinin sonlandırılmasıyla kamu gelirlerinin herkes için ulaşılabilir sağlık güvencesinin sağlanmasında kullanılması öneriliyor. ücretsiz ve ulaşılabilir sağlık hizmetleri fosil yakıt teşviklerinin sonlandırılması için destek oluştururken toplumun en hassas bireylerini artan maliyetlerden korumaya yardımcı olabilir.

Bu rapor hükümetlerin erken ölümleri, hastalıkları ve iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini teşvik etmesini sonlandırmaya çağıran sağlık çalışanlarından, karar vericilerden ve yurttaşlardan oluşan geniş bir koalisyonun görüşlerini yansıtıyor ve hepimizi, tercihimizi sağlıktan yana kullanmak ve fosil yakıt teşviklerini sonlandırmak konusunda yüreklendiriyor.
-Dr. Gro Harlem Brundtland, ‘The Elders’ Yardımcı Direktörü

Dosyayı İndir
Fosil Yakıtların Sağlık Maliyeti