Epson, Çevre Dostu Tercihler Avrupa Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayımladı

Global teknoloji firması Epson, sürdürülebilir operasyonlar yolunda kaydettiği ilerlemeyi gözler önüne seren Çevre Dostu Tercihler (Green Choice) Avrupa Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Rapora göre Epson, 2023 yılına kadar faaliyetlerinde % 100 yenilenebilir enerjiye geçmeyi hedefliyor. 2025 yılına kadar emisyonlarını yüzde 44’e varan oranda azaltmayı planlıyor. Ayrıca şirket, 2050 yılından itibaren yeraltı kaynaklarını da kullanmayacak.

Raporda Epson’un kendi dönüşümüne yaptığı yatırımın ötesinde, her müşterinin sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmasına yardımcı olacak ısısız teknolojiler gibi inovasyonların ayrıntılarına da yer verildi.

Epson Neleri Taahhüt Ediyor?

Epson en geç:

– 2023 yılına kadar ısınmayı 1,5 derece ile sınırlama hedefine ulaşmaya yönelik çabasının gereği olarak emisyonları azaltmayı,
– 2023 yılına kadar grubun tüm operasyonlarında %100 yenilenebilir enerji kullanımına geçmeyi,
– 2025 yılına kadar doğrudan (%19) ve dolaylı (%44) emisyonlarda azaltma sağlamayı,
– 2030 yılına kadar 2021’deki taahhütlerine 1. 2. ve 16. hedefleri ekleyerek, 17 maddelik BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini karşılamayı,
– 2050 yılına kadar karbon negatif ve yeraltı kaynaklarından (ör. petrol, metaller) arınmış hale gelmeyi taahhüt ediyor.

410 Bin Tonluk Emisyonu Azaltıyor

Sürdürülebilirlik Raporu, Epson’un müşteri odaklı ve sürdürülebilirlik odaklı inovasyonlarını detaylandırıyor, örneğin, ısısız yazıcıları güç tüketimini ve karbondioksit emisyonlarını % 83’e varan oranda azaltıyor. Bu teknolojilerin tüm Avrupa’da benimsenmesi, yıllık enerji kullanımında 1 milyar kW/sa ve karbondioksit emisyonlarında 410.000 ton azalma sağlıyor. Epson’un ısısız teknolojileri, National Geographic ile çözüm ortaklığına ve kuruluşun kutuplardaki donmuş haldeki toprak tabakasının çözülmesini ve buna eşlik eden metan emisyonlarındaki artışı tersine çevirmeye yönelik çabalarına ilham kaynağı oluyor.

1,6 Milyon Ton Atıktan Kurtardı

Epson’ın EcoTank yazıcıları da mürekkep kartuşlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak tüm değer zincirinde fayda sağlıyor. EcoTank yazıcılar, bugüne dek 1,6 milyon ton plastik bazlı sarf malzemesi atığının önüne geçilmesini sağladı. Epson’ın, su tüketimini % 90’a ve enerjiyi % 30’a varan oranda azaltabilen yeni tekstil baskı teknolojileri geliştirmesiyle daha fazla kazanım bekleniyor. Epson ayrıca PaperLab ile müşterilerin kaynak döngüsünü tamamlamalarına yardımcı oluyor. PaperLab, su tüketimini ve tesis dışı geri dönüşüm merkezlerine nakil ihtiyacını önemli ölçüde azaltmak için ofis içi kağıt geri dönüşümüne olanak tanıyan, dünyanın ilk kuru elyaf prosesi.

Diğer yandan Epson’ın Sürdürülebilirlik Raporu, şirketin bağımsız, sağlam ve uluslararası bağlamda saygı duyulan bir gözetim yaklaşımı taahhüdüne de vurgu yapıyor. Epson 2021’de, dünyanın en güvenilir kurumsal sürdürülebilirlik derecelendirme platformlarından biri olan EcoVadis’te art arda ikinci kez Platin Statüye ulaştı. Platin statü, Epson’u bilgisayar ve çevre birimi ekipmanları imalatı endüstrisindeki sürdürülebilirlik performansları arasında ilk % 1 içerisinde konumlandırıyor.

Platin Statüye Ulaştı

Epson’ın platin derecesi, şirketin küresel kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) girişimlerinin teyidi niteliğinde. EcoVadis’in değerlendirildiği dört temada Epson, çevre başlığında elde ettiği “Üstün” (en yüksek) derecenin yanı sıra sürdürülebilir tedarik, iş gücü ve insan hakları ile etik başlıklarında yüksek puanlar aldı. Epson ayrıca, küresel tedarik zincirlerinde kurumsal sosyal sorumluluğa adanmış dünyanın en büyük endüstri koalisyonu olanResponsible Business Alliance (RBA) nezdinde de Platin Statüye layık görüldü. Platin Statü, yalnızca Kurumsal Sosyal Sorumluluk konusunda en yüksek standartları karşılayan şirketlere veriliyor.

Geride bırakılan 2021 Epson için şunları da ifade ediyor:

– Kâr amacı gütmeyen, küresel ifşa CDP platformunun A Listesine geçiş ve küresel tedarik zinciri lideri olarak ikinci yıl için seçilme.
– % 100 yenilenebilir elektrik taahhüdü ile RE100 girişimine katılım
– ISO 9001 ve 14001 standartlarına uygun faaliyet
– Art arda 18. yılda FTSE4Good Endeksi Serisine dahil edilme

Kaynak: https://www.labelsandlabeling.com/news/industry-updates/epson-publishes-2020-european-sustainability-report