Pandemi dönemi sonrasında, özellikle düşük üretim önemli bir verimsizliği ortaya çıkaracak ve enerji verimliliğinin önemi artacaktır. Enerji verimliliği, devletler için ilave istihdam ve yatırım imkanı ile ciddi bir düşük karbonlu ortam imkanı yaratırken, firmalar ve kişiler için ise bu verimsizlik riskini giderici etkiye sahiptir.

Finansmana ulaşmanın daha sınırlı olduğu bu dönemde, enerji verimliliği ve yerinde (dağıtık) enerji üretimi yatırımlarının ertelenmeden, hızlı ve doğru bir şekilde hayata geçirilmesi ise bu verimsizliği hızlıca bir avantaja çevirebilecektir. Doğru maliyet ve finansmanın yanı sıra, doğru teknolojinin seçimi, projenin doğru uygulanması, elde edilecek tasarrufun devamlılığı gibi bir çok belirsizlik ise, performansa dayalı sözleşmeler ile çözülebilmektedir.

Enerji verimliliği ve öztüketime yönelik dağıtık enerji üretimi projeleri, performansa dayalı model sayesinde sadece mevcut enerji giderlerindeki tasarrufu kullanarak, farklı bir finansman gerekmeksizin hayata geçirilebilir. Böylece daha ilk günden itibaren, projenin geri ödemesini beklemeksizin, enerji giderlerinde düşüşler ortaya çıkarılabilir.

Esas olarak yaratılan tasarrufun, işin tasarım, finansman, uygulama, işletme ve bakım yetkinliklerine sahip bir karşı taraf olan ESCO (Enerji Hizmetleri Firması) ile paylaşılması olarak özetlenebilecek performansa dayalı sözleşmeler, yatırımcıya, performansın mesleki sorumluluğu, tasarrufun garantilenmesi, kaynak ve tarifeden doğacak risklerin azaltılması gibi önemli risklere tek elden çözüm bulma yeteneği sunmaktadır.

Performansa dayalı sözleşmeler, tasarrufun paylaşılması (değişken oranlarda olabilir) ve tasarrufun garantilenmesi olarak iki ana yapıda alternatifli olarak kurgulanabilir. Bugün dünyada enerji verimliliği yatırımlarının gittikçe artan bir kısmı, performansa dayalı sözleşmeler ile gerçekleştirilmektedir. Bu sözleşmeler, Türkiye’de henüz çok seyrek gerçekleşse de, dünyada yıllık 30 Milyar doların üzerinde bir hacme sahiptir.

Entek Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından 2020 itibari ile hayata geçirilmiş olan, Enspire Kreatif Enerji Çözümleri, enerji performans sözleşmelerini odağına alan bir yaklaşım üzerine kurulmuştur. Enspire Kreatif Enerji Çözümleri, iş ortağı olarak ESCOlar ile birlikte, performansa dayalı yatırımların hayata geçirileceği bir platform çözümüdür.

VİDEOLAR
DOKÜMANLAR
İLETİŞİM

Volkan Gerdan
+90 216 217 1100
volkan.gerdan@entekelektrik.com.tr
İstanbul

HABERLER

Performansa Dayalı Sözleşmeler Yatırımdaki Riskleri Gidermeye Çalışıyor

Prosumer 2020: Üreten Tüketiciler konferansında konuşan Entek Enerji Çözümleri Müdürü Volkan Gerdan, Entek hakkında bilgiler verdi. “Biz Koç Holding’in enerji grubuna ait Entek elektrik üretimin bir parçasıyız. Entek 1 Ocak ...

Stantec Entek Elektrik’e Enerji Danışmanlık Hizmetleri Verecek

Stantec, Türkiye'nin önde gelen elektrik şirketlerinden biri olan Entek Elektrik ile enerji danışmanlığı sözleşmesi imzaladı. Entek, iş ortakları ile beraber, müşterilerine Enerji Performans Sözleşmesi (EPS) hizmeti sağlamayı hedeflemektedir. Baş Mühendis ...