Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının ve Araçların Aşırı Gerilim ve Yıldırımdan Korunması

Elektrikli araçların sayısının hızla artması elektrikli araç şarj istasyonlarının da sayısının her alanda artmasını sağlamaktadır. Genellikle açık alanlarda ve kapalı otoparklarda yer alan şarj istasyonları ani aşırı gerilim ve yıldırım darbelerine toprak bağlantıları nedeniyle çok kolay maruz kalabilmektedirler. Ayrıca şebeke kaynaklı darbelerde azımsanmayacak kadar çok sayıdadır. Yıldırım darbesi özellikle araç şarj halindeyken sisteme gelir ise hem araç elektriksel aksamı hem de istasyon ciddi zararlar görmektedir. Bu nedenle araç şarj istasyonları mutlaka ani aşırı gerilim darbelerine karşı koruma altına alınmalıdır.

Özellikle kamu dairelerinde ciddi yatırımlarla kurulan şarj istasyonları ve araçlar yıldırım tehdidine karşı AG PARAFUDR sistemleri ile koruma altına alınmalıdır. Kombine tip AG Parafudrların tercih edilmesi gerekmektedir. Şarj istasyonunun bulunduğu bölge ürün seçimi için önemli olmakla beraber Yılkomer olarak benzer uygulamalarda 100 KA özel kompakt seri ürünleri şarj noktalarında kullanmaktayız. Her kartuşunda 100 kA koruma sağlayan B+C sınıfı özellikli ag parafudr sistemleri sistem sürekli gerilim seviyesine göre seçilerek sisteme uygulamalıdır. Ürün seçimi kadar montaj konusunda da önem taşıyan AG Parafudr sistemi Yıldırımdan Korunma Merkezi uzman uygulama ekibi ile montaj edilmekte hem araçlarınız hem de şarj istasyonları koruma altına alınmaktadır.

Kullanılan ürünlerin LED göstergeli olması araç şarj edilmede önce sistemin korumalı olup olmadığını belirlemek adına son derece önemlidir. Eğer gösterge kırmızı işaret veriyorsa sistem darbe görmüştür ve korunmasızdır. Binlerce liralık araçlarımızı risk etmemek adına şarj ettiğimiz noktalarda AG Parafudr olup olmadığını kontrol ettirip sorgulatmalıyız.

Son dönemde benzer birçok şikayet karşısında çözüm önerisi geliştiren Yıldırımdan Korunma Merkezi elektrikli araç kullanan ve şarj noktası barındıran müşterilerini uyarmak istemiştir. Ürün seçimi, önerisi ve uygulama desteği için Yılkomer uzman mühendis kadrosuna ulaşabilirsiniz.