EkoEnerji

EKOenerji dünyanın her yerinden gelen, çevreyi korumak gayesindeki Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) oluşturduğu bir iletişim ağı ve bu ağın ortaya koyduğu eko-etikettir. Şu anda bu ağda 35 ülkeden 45 üye kuruluş bulunmaktadır. Bu üyelerin yerel deneyimleri, EKOenerji Sekreterliği'nin yenilenebilir elektrik pazarındaki uzmanlığıyla birleşerek kar amacı gütmeyen bir ekoetiket ortaya çıkarmıştır.
EKOenerji ağı, yenilenebilir enerjinin üretimi için sıkı sürdürülebilirlik kriterleri belirler ve bu kriterlere uyan enerjiye EKOenerji etiketini verir. Aynı zamanda enerji santrallerinin sürdürülebilirliğinin arttırılması için bir araç görevi görür.

Tüketicilerin Avrupa’nın karmaşık elektrik piyasasında yollarını bulmalarına yardımcı olmak amacıyla ortaya çıkan EKOenerji, artık uluslararası bir eko-etiket olarak faaliyet gösteriyor. Çevre duyarlılığını ve sürdürülebilir enerji kullanımını tüketicilere garantilemek isteyen markalara bu imkanı vermekle beraber, tüketicilere de doğru ve güvenilir bilginin verilmesine odaklanıyor.

Yenilenebilir elektrik talebinin ve enerji masraflarının gerçekten yeni oluşan yenilenebilir enerji projelerini mümkün kıldığının teminatını isteyen tüketiciler ve fark yaratmak için adım atmaya hazır tedarikçiler, dünyanın neresinde olursa olsunlar EKOenerji etiketli elektrik kullanmayı tercih ediyorlar.
2013 yılında yola çıkan EKOenerji, Türkiye'de STK'lar ve elektrik tedarikçileriyle aktif olarak partnerlik arayışında.

İletişim
Merve Güngör
+358 50 5687385
merve.gungor@sll.fi
Finlandiya