Ege Bölgesinde Çatısına GES Kurmayı Düşünen OSB’lere Ücretsiz Danışmanlık

Ege Bölgesinde Çatısına GES Kurmayı Düşünen OSB’lere Ücretsiz Danışmanlık

İzmir Demokrasi Üniversitesi Enerji Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENAR), OzEnergy Mühendislik Ltd. Şti. ve Koc Energy Mühendislik Ltd. Şti. Ege Bölgesi’nde yer alan organize sanayi bölgeleri ve fabrikaları kapsayacak şekilde hareket etmek üzere iş birliği protokolü yapılmıştır.

Protokol kapsamında Çatı Üzeri Güneş Enerji Santrali (GES) Uygulamaları, Enerji Verimliliği Uygulamaları ve Endüstri 4.0 Adaptasyonu alanlarında bölgedeki üretici ve işletmeciler için ücretsiz olarak çalışmalar yapılacak. Çatıların teknik analizleri ve Çatı Üzeri GES’ler İçin Fizibilite Raporları hazırlanacak ve devamında proje geliştirme çalışmalarıyla da üretici ve işletmeciler ile iş birliğine devam edilecek. Bununla birlikte fabrikalar için Enerji Verimliliği ve modernizasyon uygulamaları konularında ücretsiz danışmanlık hizmetleri de sunulacak. Ayrıca son dönemde dünyada büyük yankı uyandıran Endüstri 4.0 uygulamalarında ücretsiz danışmanlık ve bilgilendirme çalışmaları yapılacak.

İzmir Demokrasi Üniversitesi Enerji Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENAR) Başkanlığında, Doç. Dr. Can COŞKUN ve Prof. Dr. Zuhal OKTAY çalışmaları yürütecekler.

Enerji Verimliliği, Enerji Ekonomisi, Yenilenebilir ve Sürdürülebilir Enerji uygulamaları konularında birçok çalışmaya imza atan ve alanlarında Türkiye’nin önde gelen bilim insanları olan Doç. Dr. Can COŞKUN ve Prof. Dr. Zuhal OKTAY’ın konuyla ilgili değerlendirmeleri şu şekilde:

“Üniversitemizin Enerji Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENAR) ile yenilenebilir enerji sektörünün dinamik ve uluslararası ortaklı firmalarının bir araya gelmesi ile sanayicilerimize ve işletmecilerimize büyük katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Merkezimizin, Çatı Üzeri Güneş Enerji Santrali (GES) Uygulamaları, Enerji Verimliliği Uygulamaları ve Endüstri 4.0 Adaptasyonu konularındaki bilimsel deneyimleri ile OzEnergy & Koc Energy firmalarının gerek yerel gerekse de uluslararası deneyiminin bir araya gelmesinden memnuniyet duyuyoruz! İlerleyen süreçte bu güç birliği grubuna İzka, Kosgeb gibi kuruluşları da dahil edebilmek adına çalışmalarımız olacaktır.”

Avrupa’nın en büyük güneş enerji santrali uygulayıcısı ve yatırımcısı Enerparc AG ‘nin yetkili Türkiye ortağı olan İzmir merkezli OzEnergy Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.‘nin kurucusu ve genel müdürü Özgür Sarpdağ’ın değerlendirmeleri şu şekilde:

“2000 MWp’i aşkın referansa sahip Enerparc AG ile 2 yıldır Türkiye ve komşu ülkelerde birlikte hareket ediyoruz ve bu süreçte birlikte 250 MWp‘e yakın güneş enerji santrali projesinin mühendislik, müşavirlik, tedarik ve uygulamalarının içerisinde yer aldık. Üniversitemiz ile birlikte bu tecrübelerimizi sanayici ve işletmecilerimiz ile paylaşmaktan büyük mutluluk duyacağız.”

Enerji ve elektrik sektöründe anahtar teslim uygulamalar, güç sistemleri, koruma-kontrol ve SCADA konularında faaliyetlerde bulunan grubun bir parçası olarak İzmir’de kurulan Koc Energy Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti. ‘nin kurucusu ve genel müdürü Ömer Koç’un değerlendirmeleri şu şekilde:

“Güneş enerji santrali uygulamaları, proje geliştirme çalışmaları, izin süreçlerinin yönetimi, kalite kontrol, denetim, enerji verimliliği ve endüstri 4.0 uygulamalarında grup olarak yıllardır biriktirdiğimiz tecrübeyi Koc Energy iştirakimiz aracılığıyla üniversitemiz ile birlikte sanayici ve işletmecilerimizin hizmetine sunmanın gururunu yaşıyoruz. Bu güçlü işbirliği ile kısa sürede çok hızlı yol alacağımıza inanıyoruz.”