Efsanevi Honda Super Cub, Şimdi Çevre Dostu

Efsanevi Honda Super Cub, Şimdi Çevre Dostu

Üretimi 1958’den beri süren efsanevi motosiklet Honda Super Cub, 100 milyon adetten fazla gerçekleşen satışıyla tarihte en çok üretilen motorlu araç olma rekorunu elinde tutuyor.

Bununla birlikte, tüm güçlü yönleri için, küçük retro motorun bir dezavantajı var: içten yanmalı motoru. Tabii ki, gazoz yerine çakıcı, ama yine de gaz. Şimdiye kadar, Süper Küpün sonunda bir EV olarak yeniden doğmakta olduğu gibi.

Birçok güçlü yönü ile yıllardır tercih edilen bu küçük motosikletin tek dezavantajının içten yanmalı motoru olduğu belirtiliyor. Honda, efsanevi motosikletinin bu dezavantajı günümüzün

Honda en sevilen motosikletlerinin elektrikli versiyonlarını üreteceği bir fabrika üzerinde uzun yıllardır duruyordur, ancak marka elektrikli üretimine yönelik hiç bir atılım gerçekleştirmemişti. En son 2009 Tokyo Motor Fuarı’nda etkileyici bir tanıtımla sunulan elektrikli konseptnin üretimi için Honda 2010 yılını işaret etmişti ancak herhangi bir gelişme kaydedilemedi. Üretim haberi 2016 yılında duyurulan Honda Super Cub için ise 2 yıllık bir geliştirme ve üretim süreci belirlenmişti.

Ancak bir şirket Honda’yı beklemek yerine, elektrikli eCub’ların üretime başladı. Bu sürece Honda Super Cub stoğu ile başlayan firma, ilk olarak motosikletin motor ve gaz haznesini çıkartarak bunları 1000 watt’lık merkez motor ile değiştirmiş. Çıkarılan eski donanımdan boş kalan yere, selenin altına kaydırılabilecek şekilde Panasonic Li-ion batarya yerleştirilmiş. Çıkarılıp takılabilen portatif batarya, motorsiklet dışarda park halindeyken evde şarj edilebiliyor.

Shanghai Customs, 2,000 W motor ve 80km saatlik menzile sahip eCub’ların üretimine 2 yıl önce başladı. Kısa bir süre önce ise elektrikli motosikletlerin daha gelişmiş versiyonu eCub2 modeli duyuruldu. Bu model şehir içi sürüş ve işe gidip gelen insanlara yönelik tasarlanmış.

eCub2 bir gösterge paneli yerine akıllı telefon uygulaması ile sürüş verilerini doğrudan görüntülemesini sağlıyor. Model ayrıca çok fazla kablo olmadan, Super Cub’ın retro görüntüsünü bozmuyor.

80 kg’lık standart ağırlığı ile eCub2, 40-45km saatlik sürüş mezili sunuyor. Shanghai Customs, eski Super Cub sahiplerinin de elektrikli motora geçebilmelerini sağlamak için bir kit oluşturmuş.

Kirliliği önlemek için sıkı kuralların uygulanmaya başlandığı ülkede Shanghai Customs, eCub’ları ve dönüştürücü kitleri ile iç pazarı hedefliyor.

https://electrek.co/2018/08/08/iconic-honda-super-cub-electric/