Dünyanın En Büyük Yüzer GES’i Endonezya’da Kurulacak

Sunseap Group ilerleyen yıllarda Endonezya’da dünyanın en büyük yüzer güneş enerjisi santralini kuracağını açıkladı. Sunseap Group’un CEO’su Frank Phuan Endonezya’nın Batam kentinde yapılması planlanan güneş enerjisi santraline 2022 yılında başlanacağını belirtti.

2024 yılında da tamamen kurulması beklenen yüzer güneş enerjisi santrali 2.2 GW güce sahip olacağı düşünülüyor. Batam’da 1600 hektar alana kurulacak olan santrale, yaklaşık olarak 2 milyar dolar yatırım yapılacak.

Sunseap’e göre üretilen ve depolanan enerji günü her saati kesintisiz güneş enerjisi sağlayacak. Bununla birlikte üretilen enerjinin bir kısmı Batam’da tüketilecek ve gerisi Singapur’a ihraç edilecek. Batam Belediye Başkanı Muhammed Rudi de buraya yapılan yatırımın karbon ayak izini azaltmaya çalışan diğer endüstrilere de destek sağlayacağını belirtti.

Yüzer güneş enerjisi santralleri yalnızca karadan tasarruf etmekle kalmıyor, enerji üretimini de %5 daha verimli kılıyor. ABD Enerji Bakanlığı, yüzer güneş enerjisi ve hidroelektrik enerji santrallerinin birleştirilmesiyle dünyadaki elektrik ihtiyacının %40’ının karşılanabileceğini söylüyor.