Dünyanın En Büyük Enerji Depolama Sistemi Tasarrufları Arttırıyor

Dünyanın En Büyük Enerji Depolama Sistemi Tasarrufları Arttırıyor

Tesla’nın Güney Avustralya’daki 129 MWh’lik Hornsdale Enerji Depolama Sistemi, bölge sakinlerin tasarruflarını artırmaya devam ediyor.

Temiz enerji haberleri ve analizinin yanı sıra iklim politikasına odaklanan Avustralyalı web sitesi RenewEconomy, ikinci çeyrekte, Tesla’nın Güney Avusturalya’da bulunan elektrik depolama sisteminin işlem hacminin 5.7 milyon dolarlık bir tasarruf sağladığını tahmin ediyor. Bu rakam, 30 milyar Watt’lık bir kapasiteye dayanıyor, brüt kar marjı ise 8,9 milyon dolar olarak belirtiliyor. İkinci çeyreğe ek olarak, RenewEconomy tarafından tahmin edilen ilk çeyrekte rakamı 3,2 milyon dolar ile tutarlı tasarruflar için iyi bir geçmiş performansı gözler önüne seriyor.

RenewEconomy’nin bu analizi, özel sözleşme fiyatlandırmasına dayanan gelire göre değil kamuya açık spot piyasa fiyatlandırmasına dayanıyor.

Tasarruflar, ilk çeyrekte Avusturalya Enerji Piyasası Operatörü tarafından kullanılan aynı analize göre öngörülmüş, ancak Frekans Kontrolü ve Yan Hizmetler için daha yüksek bir tahminle sonuçlanan birkaç varyansa sahip.

Yılın ikinci yarısına bakıldığında, tasarrufun 18 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Halihazırda, sistemin 100 MW’lık kapasitesinin sadece %30’u çalışıyor. Sistemin tam kapasite ile yaratacağı potansiyel gelir hakkında ise soru işaretleri bulunuyor.

Enerji depolama sisteminin şarj ve deşarj eğilimlerinin ayrıntılı analizi, ayrıca enerji depolamada daha akıllı teknolojiye ulaşıldığını ortaya koyuyor. Bununla birlikte yılın ilk çeyreğinde, enerji depolama sisteminin, büyük ölçüde güneş enerjisi üretiminin keskin bir şekilde azalmaya başladığı periyotta kullanılmaya başlandığı belirtiliyor.

Yılın ikinci çeyreğinde işleyişi değiştirilen enerji depolama sistemi, ilk olarak gece başta olmak üzere şarj edilerek, gün içinde de güneş enerjisi üretiminden önce tüketicilerin yüksek şebeke kullanımlarını absorbe eden bir deşarj periyodu eklerek geliştirilmiş. Sisteme ayrıca, günün en yoğun güneş üretim periyodu etrafında kısa bir şarj süresi eklenmiş.

Elektrik fiyatlandırması, yeni kurulumun bir sonucu olarak, sistemin 191dolar/MWh’lik işleminin ilk 6 ayındaki ağırlıklı ortalama satış fiyatı ile değişmiş. Bu süreç Ocak ayındaki 141 dolar/MWh’lik ağırlıklı ortalama satış fiyatı gösteren son derece yüksek fiyatlardan büyük ölçüde etkilenmiş. Aksine, sistem ortalama 79 dolar/MWh’den elektrik satın almış.

Bu fiyat değişiminin, geleneksel şebekelerin esnek olmayan yapısını ve şebeke ölçekli depolama sistemleri ile elde edilecek kazancın boyutunu gösterdiği belirtiliyor. Buna paralel olarak yenilenebilir enerji kurulumları attıkça, şebeke ölçekli enerji depolama sistemlerine olan ihtiyacın da artmaya devam edeceği vurgulanıyor.

https://cleantechnica.com/2018/08/06/analysis-reveals-that-worlds-largest-battery-saves-south-australia-8-9-million-in-6-months/