Beş Ülkede Tüketilen Elektriğin Yarısı Yenilenebilir Enerjiden

Beş Ülkede Tüketilen Elektriğin Yarısı Yenilenebilir Enerjiden

AB üyesi devletler düzeyinde, beş ülkede 2016 yılında tüketilen elektriğin yarısından fazlası yenilenebilir kaynaklardan sağlandı. Bu ülkeler yüzde 73’le Avusturya, yüzde 65’le İsveç, yüzde 54’le Portekiz ile Danimarka ve yüzde 51’le de Letonya olarak belirlendi.

Buna karşılık, 2016 yılında tüketilen elektriğin yüzde 10’undan azının yenilenebilir kaynaklardan geldiği dört ülke kayıtlara geçti. Söz konusu ülkeler de yüzde 6 ile Malta, yüzde 7 ile Lüksemburg ve Macaristan ve yüzde 9’la Güney Kıbrıs Rum Kesimi şeklinde sıralandı.

Bir başka ifadeyle “yeşil enerji”, elektrik üretimine verdiği katkının yanı sıra iş piyasalarını da olumlu etkiliyor. AB’de yenilenebilir enerji alanında istihdam edilenlerin sayısı geçen yıl 1 milyon 286 bin seviyesinde gerçekleşti.

AB Yenilenebilir Hedefini Yükseltecek

Öte yandan, AB, toplam enerji tüketiminde yenilenebilir enerjinin payını 2030’a kadar yüzde 32’ye çıkarmaya hazırlanıyor.

AB Komisyonu, yenilenebilir enerji hedeflerinin güncellenmesi konusunda AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu arasında yapılan görüşmelerde siyasi uzlaşı sağlandığını haziran ayında açıklamıştı.Buna göre, AB’nin 2030 yılı için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanım hedefi yüzde 27’den yüzde 32’ye yükseltilecek.

Haberin devamı için http://www.hurriyet.com.tr/