Apple, Şirketleri Yenilenebilir Enerji İçin Teşvik Ediyor

Apple, Şirketleri Yenilenebilir Enerji İçin Teşvik Ediyor

Apple, ABD Virginia’da iki yeni rüzgâr ve güneş enerjisi santralinin geliştirilmesine öncülük ediyor. Temiz enerji santralleri, sadece Apple için değil, aynı zamanda ünlü şirketler Akamai, Etsy ve İsviçre Re’ye de enerji sağlayacak.

İki yeni proje, doğu ABD’nin çoğuna hizmet veren şebekeye, 74.000 konuta yetecek kadar enerji sağlayacak. Apple’ın Çevre Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Lisa Jackson yaptığı açıklamada, Apple olarak dünya genelindeki tüm operasyonlarını yüzde 100 yenilenebilir enerji ile sağlamaktan gurur duyduklarını belirtti. Apple bu süreçte, diğer şirketlerin ve kuruluşların temiz enerji satın alımlarını desteklemek ve operasyonlarında temiz enerji kullanımına geçmelerini sağlamayı hedefleyen bir çizelge hazılamış.

Proje kapsamındaki şirketler, Apple’ın geliştirdiği Şikago yakınlarındaki rüzgar enerjisi santralinden ve Virginia yakınlarındaki güneş enerjisi santralinden elektrik satın alacaklar. Her iki projenin de önümüzdeki iki yıl içinde çevrimiçi hale gelmesi bekleniyor.

Apple, Nisan ayında yaptığı açıklamada küresel çapta tüm tesislerinin tamamen yenilenebilir enerji ile desteklendiğini açıklamıştı. Teknoloji devi, geçtiğimiz ay ayrıca Asya’daki tedarikçilerini de güneş ve rüzgar enerjisine daha fazla yatırım yapmaya teşvik etmek için 300 milyon dolarlık bir fon kurmuştu.

http://fortune.com/2018/08/06/apple-wind-solar-power-akamai-etsy/