En Büyük Elektrik Depolama Projeleri

(Kaynak REN21)
2015-2019 yılları arasında kurulan off grid sistemler

Pil üretimine Çin hakim durumdadır. Avrupa ve ABD’de pillerin veya pil depolama sistemlerinin yerel üretimi için bazı açıklamalar görüyoruz. Farklı coğrafyalarda da üretim yapılabilmesinin yaratacağı faydayı öngörmek zor değil çünkü bugün COVID-19 nedeniyle tedarik zincirlerinin birbirine bağımlılığı ve birbirlerine etkisi bizzat yaşıyoruz.

-2008 yılında,dünyada 6 GWh pil üretimi gerçekleşti ve bunun% 97’si Çin’de idi.
-Bu rakam 2019’da dünya çapında 365 GWh’a erişti .Üretimin % 75 ‘İ Çin’de , % 9’u ABD ‘de , % 7’si Güney Kore ve % 5’İ Avrupa’da gerçekleşmiştir.
-2023 yılına kadar dünya çapında 1.230 GWh üretim olacağını tahmin ediliyor ve bunun öngörülen dağılımı şu şekilde: Çin (% 65), Avrupa (% 10), ABD (% 10) ve diğer pazarlar (% 15).

Üretimin aksine kullanım coğrafi olarak çok daha yaygın. Dünyadaki devreye alınan ya da açıklanan büyük kurulumlardan örneklere baktığımızda ABD, Avustralya, Çin , Güney Kore, Japonya gibi ülkeler öne çıkmaktadır.

Tesla PG&E kısa süre önce Moss Landing (Monterey) California’da rekor kıran bir enerji depolama sisteminin temelini attı. Tesis, 256 adet Tesla’nın lityum iyon (Li-iyon) Megapack’ini kullanarak elektrik şebekesine maksimum 182,5 MW oranında 730 (MWh)a kadar enerji gönderebilecek. Tesla ve PG&E, Moss Landing’in kapasitesini 1,2 gigawatt saate kadar yükseltme seçeneğine sahip olacak ve bu Tesla’ya göre San Francisco’daki her eve altı saat enerji verebilecek.

Avustralya’nın Hornsdale Power Station, önceki rekor sahibi ve başka bir Tesla projesi.
Hornsdale , Güney Avustralya’nın Orta Kuzey bölgesindeki Hornsdale Rüzgar Çiftliği ile birlikte konumlandırılmış 150MW / 194MWh’lık şebekeye bağlı bir enerji depolama sistemidir. 2017 yılında 100 MW’da 129 MWh tedarik etmek üzere inşa edilmiştir. 2020’de 150 MW’da 194 MWh’ye genişletilmiştir.

Dünyadaki bir sonraki en büyük Li-ion depolama sistemi, 50 MW’lık Birleşik Krallık Stocking Pelham istasyonudur.Birleşik Krallık’ta bugüne kadar depolama tesislerinde kurulu en büyük pil portföyü olan Stoklama Pelham tesisi, 50 MW’a kadar maksimum çıktı ve 50 MWh’ye kadar depolama kapasitesine sahiptir. 150.000 lityum iyon pil hücresi ve 27 invertörden oluşan ve 12 km kabloyla desteklenen depolama tesisi, Ocak ayında East Herts Bölge Konseyi tarafından saha için planlama izni verildikten sonra tarım arazileri üzerine inşa edildi.

Dalian, Çin’deki enerji depolama projesi vanadium bataryalardan oluşmaktadır.
Bu proje, 200MW / 800MWh kapasite ile dünyanın en büyük vanadyum akışlı bataryası olacak. Rongke Power Co. Ltd. та UniEnergy Technologies (UET) tarafından geliştirilmektedir. Enerji depolama istasyonu, şebekedeki pik yüklerin atılması hizmetlerini sağlayacak ve Dalian yarımadası için ek yük noktası oluşturarak genel şebeke stabilitesini artıracak. Tam olarak devreye alındıktan sonra proje, maksimum yükün beklenen seviyeden %8 oranında düşürülmesine izin verecek.

Öte yandan şebekeden bağımsız üretim ve dağıtım yapılan sistemlerde insanlığın elektriğe ve temiz yiyeceğe ulaşması açısından büyük önem taşıyor. Bu tesislerde depolama en kritik ekipmanlardandır.

2017 de 1 milyar kişi (dünya nüfusunun %13’ü) elektrik erişimi olmadan yaşarken 2018 yılının sonunda, elektriğe erişimi olmayan küresel nüfus 860 milyona (dünya nüfusunun %11’ine) düştü. Gelişim belirli bölgelerde odaklanmakta, belirli coğrafyalarda erişim güçlükleri devam etmektedir.

2010-2018 yılları arasında elektriğe erişim sağlayan 800 milyon kişi nin %80’i Asya kıtasının gelişmekte olan bölümlerinde yaşarken, 2018’de elektrik erişimi olmayanların 2/3 Sahra Afrikası’nda bulunmaktadır. (Kaynak: REN21)

2019 yılındaki en büyük off grid pazarları Kenya, Hindistan, Etyopya , Uganda ve Nijerya’dır. Kurulan tesislerin bu bölgelerde elektriğe erişimi sağlanın yanı sıra, yarattığı iş imkanları ile toplumsal kalkınmaya da önemli katkısı olmaktadır.

Dünyanın temiz enerjiye doğru ilerlemektedir. Enerji endüstrisinde halen teknik zorluklar devam etmektedir. En önemli iki gelişim ve fırsat alanı uzun mesafeli iletim ve depolamadır. Enerji depolamanın geliştirme eğilimi, bu endüstrinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.