ABD’nin En Büyük Açık Deniz Rüzgar Enerjisi Sözleşmesi

Bugüne kadarki en büyük ABD açık deniz rüzgâr sözleşmesi, Gov. Cuomo’nun genişletilmiş temiz enerji yatırımı için yeni çağrısının en önemli unsurlarından biri.

New York eyaleti, Equinor ve BP geliştiricilerine 2,5 GW’lık açık deniz rüzgar projesi verdi. Bu proje, eyaletteki devasa açık deniz rüzgar oluşumunda henüz en büyüğü ve şimdiye kadar verilen en büyük ABD yenilenebilir enerji sözleşmelerinden biri.

New York Valisi Andrew Cuomo’nun 2021 Eyalet konuşması sırasında açıkladığı, New York’un ikinci büyük çaplı talebinin tamamını, yükselen Doğu ABD açık deniz rüzgar fırsatını hedeflemek için güçlerini birleştiren iki Avrupalı ​​petrol devine veriyor.

Toplamda 8,9 milyar $ yatırıma ulaşan projeler, Massachusetts kıyılarındaki Beacon Wind 1 projesinden 1,230 MW ve 816 MW Empire Wind 1 projesinin bir genişlemesi olan Empire Wind 2 projesinden 1,260 MW’ı içeriyor. Long Island sahili, eyaletin 2019’da düzenlenen ilk talebi kapsamında.

New York Eyaleti Enerji Araştırma ve Geliştirme Kurumu ile bir satın alma ve satış anlaşmasında sonuçlandırılması gereken ödüller, Equinor’un eyalete yönelik toplam açık deniz rüzgar planlarını 3,3 GW’a çıkardı. Bu, 2035 yılına kadar New York’un hedeflediği 9 GW’lık açık deniz rüzgarının üçte birinden fazlasıdır. Bu, liderlik rolü için birden fazla eyaletin itişip kakıştığı bir bölgede henüz ilan edilen en yüksek rüzgâr.

Haber, geçen yıl Empire Wind’e 1,1 milyar dolar yatırım yapan Equinor ve stratejik ortak BP’yi, eyalet yasalarına göre 2030 ve 100’e kadar üretiminin yüzde 70’ini oluşturması gereken karbonsuz enerji tedarik etme yarışında rakiplerinin önüne koyuyor. Danimarkalı Ørsted, kamu hizmeti ortağı Eversource Energy ile inşa edilecek 880 MW Sunrise Wind projesine yönelik planlarıyla, 2019’da New York’un ilk 1,7 GW talebinin bir kısmını kazandı.

Doğu Kıyısı boyunca açık deniz rüzgar hedefleri ve yatırımları

Duyuru ayrıca, New York’un birkaç Doğu Kıyısı eyaleti ile denizaşırı rüzgar üretimini ve liman tesislerini sınırları dahilinde yerleştirme yarışını hızlandırıyor. Duyurulan ödülün bir parçası olarak, Norveç’in Equinor ve İngiltere merkezli BP, Güney Brooklyn Deniz Terminali ve Albany Limanı’nı büyük ölçekli açık deniz rüzgar üretim merkezlerine dönüştürmek için New York eyaletiyle ortaklık yapacak.

Cuomo’nun yeni enerji girişimi kapsamında, türbin temeli üretimi için Hudson River Port of Coeymans’ın kullanımının artırılması ve Long Island’daki Port Jefferson ve Montauk Limanı Limanı’ndaki operasyonların ve bakımın genişletilmesi de dahil olmak üzere, diğer üç limanın yükseltilmesi planlanıyor.

Devlet, rüzgâr endüstrisi gruplarının 2030 yılına kadar ABD açık deniz rüzgâr projelerine 70 milyar dolarlık bir yatırım ekleyebileceğini söylediği iş ve ekonomik kalkınmayı yakalamak için bu projelere öngörülen toplam 664 milyon dolarlık yatırıma 200 milyon dolar yatırım sözü verdi.

Diğer eyaletler, açık deniz rüzgar konuşlandırması ve kendi endüstriyel kalkınma planlarını hazırlıyor. Virginia kamu hizmeti şirketi Dominion Energy, 2026 yılına kadar 2,6 GW açık deniz rüzgarı dağıtmayı planlıyor ve eyalet, türbin üretim tesislerini ve limanlara yatırımları ve bunları okyanus sularına kurmak için gereken gemileri çekmek için Maryland ve Kuzey Carolina’nın da dahil olduğu bir konsorsiyumla çalışıyor.

New Jersey, 2030’a kadar 3 GW ve 2035’e kadar 7,5 GW’lık açık deniz rüzgar hedefleri belirledi ve geçen yıl 1.1 gigawatt Ocean Wind projesi için ilk sözleşmesini imzaladı. Vali Phil Murphy, 400 milyon dolarlık açık deniz rüzgâr limanı tesisi planlarını açıkladı.

Ve Iberdrola’nın Avangrid şirketi ve Kopenhag Altyapı Ortakları tarafından geliştirilen, ülkenin ticari ölçekli ilk ABD açık deniz rüzgar çiftliği olan Vineyard Wind projesinden gelecek 800 MW’lık gücün öncüsü olan Massachusetts, Vali Charlie Baker’ın imzasını bekleyen bir yasa tasarısı için bekliyor. açık deniz rüzgar hedeflerini 2030 yılına kadar 3,2 GW’den 5,6 GW’ye çıkaracak.

New York iletim, güneş ve enerji depolamasını büyütecek

Vali Cuomo ayrıca konuşmasında New York’un daha geniş kapsamlı temiz enerji dönüşümüne yönelik bir dizi yatırım sözü verdi. Temiz gücü şehir dışındaki kaynaklardan şehir dışı yük merkezlerine taşımak için daha sağlam bir iletim sistemi de dahil olmak üzere, hala büyük ölçüde fosil yakıtla çalışan elektrik santrallerine bağlı.

Bunlar arasında, 250 millik iletim için 2 milyar dolarlık bir “yeşil enerji otobanı” planı ve 5 milyar dolarlık kamu ve özel yatırım için öngörülen 5 milyar dolarlık kamu ve özel yatırım ile şehir dışı ve Kanada rüzgâr ve hidroelektriklerini New York City’ye bağlama projelerine yönelik teklif talebi yer alıyor.

Cuomo’nun “Reimagine, Rebuild, Renew” gündemi, 2021 yılında 23 yeni güneş tesisi ve bir hidroelektrik projesi inşa ederek eyaletin en son kara rüzgâr ve güneş enerjisi projelerini desteklemeyi de gerektiriyor; kesintili yenilenebilir enerjideki artan payını dengelemek için pil enerjisi depolama projelerinin yapımını desteklemeye devam ederek; ve işgücü eğitimine ve binaların elektriklendirilmesine yatırım yapmak.

Kaynak: https://www.greentechmedia.com/articles/read/new-yorks-new-green-push-includes-2.5gw-of-offshore-wind-contracts-for-equinor-and-bp