Üyemiz ABB, Performans ve Güvenilirliğini Artırıyor

Demiryolu endüstrisi alanında global ölçekte faaliyet sürdüren ABB; trafo merkezi, ana hat trenleri ve istasyon çözümlerinin yanı sıra metro, tramvay, toplu taşıma ağları için araç ve hatlara güç sağlıyor.

ABB olarak optimize edilmiş demiryolu elektrifikasyon çözümleriyle hizmet sunduklarını belirten ABB Türkiye Raylı Sistemler Segment Sorumlusu Kenan Alkılıç, bu çözümle AC ve DC demiryolu hatlarının performans ve güvenilirliğini artırmak için çeşitli teknolojiler sunduklarını söyledi.

Bu sistemle hem uzun mesafe raylı sistem hem de toplu taşıma uygulamaları için komple CER gücü sistemlerinin tasarımı, yapımı, test edilmesi ve devreye alınmasını sağladıklarını kaydeden Alkılıç, ayrıca araçlar içinde bulunan ve raylı sistemler sertifikasyonuna ait birçok cihazın tedarikini yaptıklarını vurguladı.

Kamu ve sanayi alanın yanı sıra ulaşım ve altyapı sektörlerindeki müşterilerine hizmet verdiklerini ileten Kenan Alkılıç; güç şebekeleri, elektrifikasyon ürünleri, endüstriyel otomasyon ile robotik ve hareket alanlarında küresel hizmet sunduklarını aktardı.

Ar-Ge ve inovasyona odaklanarak, sanayide dijitalleşmenin geleceğine yatırım yaptıklarının altını çizen Alkılıç, “Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, ABB’nin stratejisinin uygulanmasıyla birlikte işletmelerimizin hızla değişen dijital endüstrilerde rekabet edebilmeleri ve kârlı bir büyüme sağlamaları için temel hazırladık. 2018’de sipariş ve gelir artışı sağladık; toplam siparişler tüm bölümlerde ve bölgelerde yüzde 8 arttı ve tüm yıl için gelirlerde yüzde 4 artış kaydedildi” dedi.

“1.4 milyar doları Ar-Ge Yatırımlarına Ayırıyor”

Şirketlerinin her yıl gelirlerinin yüzde 4’üne denk gelen yaklaşık 1.4 milyar doları Ar-Ge yatırımlarına ayırdığını dile getiren Kenan Alkılıç, “2018 yılında, inovasyona odaklandık. ABB Ability dijital portföyümüzü güçlendiren ve müşterilerimizin operasyonlarının verimliliğini, performansını ve güvenliğini daha da artıran yeni çözüm ve teknolojiler geliştiriyoruz” diye konuştu.

Bu yatırımlar sayesinde ABB’nin elektrikli araç şarj üniteleri konusunda lider konumunu güçlendirdiğini belirten Alkılıç, şunları kaydetti: “Elektrikli araç şarj ünitelerinin geliştirilmesi (Terra High Power, tam güçte 350 KW), otonom taşımacılıkta bir atılım olan akıllı otopilot ‘ABB Ability Marine Pilot Control’ ile yolcu feribotlarının uzaktan kumanda edilmesi, robotik alanında birçok yeni tip ürünün (tek kollu YuMi robotu) geliştirilmesi gibi birçok alanda teknolojik ilerleme kaydedildi.”

Türkiye’de yedi fabrika ve altı servis merkezi ile faaliyet sürdürdüklerini ifade eden Kenan Alkılıç, alçak gerilim, orta gerilim pano ile güç ve dağıtım trafo fabrikalarıyla önemli bir imalat ve ihracat merkezi olduklarını söyledi.

Alkılıç, “Her zaman müşteri odaklı olarak, kalite ve güvenden ödün vermeden ürün ve sistemlerimizle enerjilendirilen raylı sistemlerde insanların ve yüklerin güvenli bir şekilde varacakları yere ulaştırmayı amaçlıyoruz. ABB 100’den fazla ülkede kamu, sanayi, ulaşım ve altyapı sektörlerindeki müşterilerine,147 bin çalışanı ile hizmet sağlıyor. Türkiye’de ise yaklaşık bin 700 kişiyi istihdam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Uluslararası kuralların izin verdiği her ülkeye ürün ihraç ettiklerini anlatan Kenan Alkılıç, ABB Türkiye’nin, coğrafyaya yakın olan ülkelerle faaliyetlerini sürdürdüğünü dile getirdi. İhracat gerçekleştirdikleri ülkelerde ortaya çıkan ekonomik ve politik tüm değişmelerin ihracatı olumlu veya olumsuz etkilediğini aktaran Alkılıç, bu durumlardan çok etkilenmemek için belli bölgelere odaklanmak yerine yatırım ve satış aktivitelerini tüm pazarlara yaydıklarını vurguladı.

Öte yandan sektörde küresel rekabette firmaların daha az kârlı oldukları sektörler ve işlerden çekildiğini belirten Alkılıç, “Raylı sistem çözümlerinde zirvedeki yerimizi muhafaza ediyoruz. Devamlılık, güvenlik gibi konuların hayati önem taşıdığı raylı sistemlerde kalitemizden ve müşteri odaklı yapımızdan ödün vermiyoruz” ifadelerini kaydetti.