Zürih, Kömür Yatırımlarını Sona Erdiriyor

Zürih, Kömür Yatırımlarını Sona Erdiriyor

Zurich Sigorta şirketi, yoğun kömür kullanan işletmelerle olan bağlarını keserek, sigortacıların bu şirketlerden sadece 2 yıl içinde 20 milyar dolar çekmesine neden oldu.

Sayıları gittikçe artan pek çok sigorta şirketi, kömür madenciliğinin insan faaliyetlerinden kaynaklı en büyük karbon emisyon kaynağı olması ve bunun tetiklediği iklim değişikliğinin oluşturduğu endişe ile birlikte kendilerini fosil yakıtlardan uzak tutmaya çalışıyor. Greenpeace’in dünyanın en büyük sigorta şirketlerine göndermiş olduğu harekete geçin mesajından aylar sonra, Zurich bu doğrultuda ilerleyerek kömüre %50’den fazla bağlı olan şirketlerden parasını çekme kararı aldı.

Unfriend Kömür koordinatörü Peter Bosshard, ”Eğer sigortacılar kömür projelerinin çeşitli doğal, teknik, ticari ve politik risklerini kapsam dışına çıkarırlarsa, yeni kömür ocakları ve santralleri inşa edilmez ve mevcut santraller de gelecekte çalışmayı durdurmak zorunda kalır” dedi.

Greenpeace, Rainforest Action ve Client Earth gibi bir çok organizasyonun da desteğiyle oluşturulan iklim değişikliği politikaları sayesinde dünyada bir çok ülkenin enerji kaynağı, yenilenebilir enerji kaynakları doğrultusunda hızla yön değiştiriyor.

http://www.telegraph.co.uk/business/2017/11/15/zurich-ends-coal-investments-insurers-pull-20bn-sector/