.
Zorlu Enerji

1993 yılında Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin (Zorlu Enerji) kuruluşuyla temelleri atılan Zorlu Enerji Grubu, enerji sektörünün farklı alanlarında hizmet sunan küresel ölçekte bir şirketler topluluğudur. Zorlu Enerji Grubu, halka açık tek şirketi Zorlu Enerji tarafından yürütülen elektrik ve buhar üretimi ile satışı başta olmak üzere enerji sektörünün farklı alanlardaki faaliyetleri ile entegre bir hizmet karması sunmaktadır.

Zorlu Enerji 644 ' MW’ı yurt içinde olmak üzere toplam 991 MW kurulu güce sahiptir. Zorlu Enerji’nin Türkiye’deki santrallerinin toplam kurulu gücünün %73’ü, toplam kurulu gücünün ise %53’ü yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanmaktadır. Kızıldere II santrali, 80 MW kurulu gücü ile Türkiye’nin tek santralde en büyük, dünyanın ise sayılı jeotermal santralleri arasında yer almaktadır.

Zorlu Enerji, faal durumda olan 3 jeotermal santrali 140 MW toplam kurulu güce sahiptir. Zorlu Enerji, Türkiye’deki toplam jeotermal kurulu gücünün yaklaşık yüzde 22’sini tek başına temsil etmektedir.

Zorlu Enerji Türkiye ve Pakistan’da toplam 272 MW’lık 4 rüzgar santraline sahiptir. Gökçedağ Rüzgar Santrali 135 MW kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük rüzgar santrallerinden biridir. Dünyanın en iyi rüzgar koridorlarından biri olan Pakistan Jhimpir’de yer alan rüzgar santrali 56,4 MW kurulu güce sahiptir. Osmaniye'nin Bahçe İlçesinde 100 milyon Euro Yatırım ile toplam 80,3 MW kapasiteli Sarıtepe - Demirciler Rüzgar Enerjisi Santralleri Ağustos 2016'da devreye girmiştir.

Zorlu Enerji, ülkemizin yüksek potansiyele sahip olduğu alanlardan biri olan güneş enerjisi alanında araştırma ve yatırım planları sürdürülmektedir. Bu doğrultuda, 2016’nın ilk çeyreğinde yurt içinde ve yurt dışında güneş enerjisinden elektrik üretmek, solar fotovoltatik (PV) panelleri kiralamak, satmak, satın almak, ihraç etmek, çatılara yerleştirmek ve buna ilişkin her türlü kurulum hizmeti ve danışmanlık hizmeti vermek ile yurt içinde elektrik enerjisi ve/veya kapasite toptan alım ve satım faailyetlerinde bulunmak üzere Zorlu Solar Enerji Tedarik ve Ticaret AŞ şirketini kurmuştur.

- Zorlu Enerji, Türkiye’de ISO 14064-1 “Sera Gazı Emisyon Standardı Belgesi”ne sahip tek enerji şirketidir.
- Zorlu Enerji Türkiye’de karbon ayak izini hesaplayan ilk enerji şirketidir.
- Zorlu Enerji, Türkiye’de enerji sektöründe ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınlamıştır.

İletişim
Tümay Yavuz
+90 212 456 2243
tumay.yavuz@zorlu.com
İstanbul