Zorlu Enerji Yenilenebilir Enerji Santralleri Dalında Jeotermal Ödülüne Layık Görüldü

Zorlu Enerji Yenilenebilir Enerji Santralleri Dalında Jeotermal Ödülüne Layık Görüldü

Türkiye enerji gücünü üreten lider firmaların en iyilerinin ödüllendirildiği, Türkiye enerji sektörünün oscarları olarak bilinen ICCI Enerji ödülleri’nin altıncısı, bu yıl, İstanbul WOW Convention Center’da gerçekleştirildi.

Uluslararas Enerji ve çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI) tarafından düzenlenen ICCI Enerji ödülleri’nde Zorlu Enerji, Yenilenebilir Enerji Santralleri dalında Kızıldere II Jeotermal Enerji Santrali ile Jeotermal ödülüne layık görüldü.

Kazandığı ödül ile ilgili duygu ve düşüncelerini dile getiren Zorlu Enerji Başkanı Sinan Ak; Zorlu Enerji Grubu olarak yaptığımız tüm işlerde ve hayata geçirdiğimiz her projede sürdürülebilirliği iş modelimizin merkezine alarak hareket ediyoruz. Grup olarak, tüm yatırımlarımızı yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını azami ölçüde kullanarak, enerjide arz güvenliği, rekabet ve çevre koruma eksenlerinde ele aldığımız sürdürülebilirlik yaklaşımımızla hayata geçiriyoruz. ülkemizin zengin ve keşfedilmemiş yenilenebilir enerji kaynak çeşitliliğini ileri teknoloji ve inovasyonla buluşturuyor, ülkemizin düşük karbonlu ve kendine yetebilen bir ekonomiye geçiş yolunda fırsatları değerlendirmesine katkı sağlıyoruz. Bu anlayışla hayata geçirdiğimiz Kızıldere-II Jeotermal Enerji Santrali’nin Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı tarafından böyle bir ödüle layık görülmesi bizi gururlandırmış ve emeklerimizin boşa gitmediğini bir kez daha göstermiştir.

Teknolojisi, entegre yapısı ve verimliliği ile dünyanın sayılı santralleri arasında olan Kızıldere II JES, 80 MW kurulu gücüyle Türkiye’de tek tesis altında en yüksek kurulu güce sahip jeotermal santrallerden biri olarak dikkat çekiyor.

Kızıldere’de elde edilen enerji, elektrik üretiminin yanı sıra konutlara ve seralara ısıtma, endüstriyel gaz tesislerine karbondioksit ve termal otellere jeotermal su sağlıyor. Yapılan akademik araştırmalarda; santralin sahip olduğu teknoloji, entegre tesisler ve verimlilik ile dünyadaki sayılı santraller arasında yer aldığı ifade ediliyor. Santral sahip olduğu teknolojik ve entegre altyapısı ile Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi’nin inovasyon, emniyet, özgün tasarım, düşük karbon emisyonu, enerji çıkışlarındaki gelişkin yapı gibi kriterlere göre yaptığı değerlendirme sonucunda Avrupa Jeotermal İnovasyon ödülü 2014’te de finalist oldu. Santral, ayrıca; Enerjimiz Çocuklar İçin Projesi ve Hayata Smaç Projesi başta olmak üzere birçok sosyal sorumluluk projesi ile bulunduğu bölgeye de önemli katkılar sağlıyor.

Kızıldere II JES’in sahip olduğu teknoloji ve entegre yapısına dikkat çeken Zorlu Enerji Başkanı Sinan Ak; Kızıldere II JES, sahip olduğu kombine çevrim tipi ile Türkiye’ de tek, dünyada ise sayılı santraller arasında yer alıyor. Ayrıca bünyesinde barındığı bölgesel ve sera ısıtma sistemleri ile entegre kullanım açısından dünyada bulunan tek Triple Flaş+Binary kombine çevrim santrali. Zorlu Enerji Grubu olarak, Türkiye ekonomisine ve milli sermayeye katkı sağladığımız ve jeotermal akışkandan optimum seviyede ve yüksek verimlilikle faydalandığımız Kızıldere II JES ile bu alanda uzmanlığımzı ve yetkinliğimizi kanıtladığımızı ve jeotermal enerji alanında Türkiye’nin amiral gemisi olduğumuzu göstermiş olduk. Mevcut koşullarda bölgede inşaatına devam ettiğimiz ve sene sonu itibarı ile devreye almayı planladığımız toplam 165 MW kapasite ile Türkiye’nin en büyük jeotermal santrali olacak Kızıldere-III Jeotermal Enerji Santrali ile bu alanda kendi rekorumuzu egale etmiş olacağız.

COMMENTS