Zorlu Enerji, 700 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

Zorlu Enerji, 700 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

Zorlu Holding Enerji Grup Başkanı Sinan Ak, 2018’de Türkiye’de 700 milyon dolara yakın enerji yatırımı yapacaklarını belirterek, “Gelecek yılın ikinci yarısında elektrik dağıtım ve doğalgaz santralleri başta olmak üzere satın alma ve birleşmelerde farklı alanlara yoğunlaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Ak, 2018 yılında enerji alanında yapacakları yatırımlar ve yeni projelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bu yıl sektörde yenilenebilir enerji odaklı büyüdüklerini aktaran Ak, 2018’de akıllı dönüşüm uygulamaları ve IT sistemlerine 20-30 milyon dolara yakın kaynak ayırmayı planladıklarını söyledi. Ak, bu sistemlerin akıllı şebekeler ve özellikle elektrikli otomobil uygulamalarında kullanılacağını ifade etti.

Ak, elektrik üretim kapsamında yenilenebilir enerji alanındaki yeni ihalelerin hepsine girmeye çalışacaklarını belirtti.

GÜNEŞTE 18 MİLYON DOLARLIK SANTRAL

Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin (TEİAŞ) aralık sonunda yapacağı rüzgar enerjisi önlisans yarışmalarında yaklaşık 500 MW’lık projeleri bulunduğunu aktaran Ak, yatırım rakamlarına ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Alaşehir 2 jeotermal enerji santrali (JES) ve Kızıldere 4 JES’i için 450 milyon dolarlık bir yatırım planlıyoruz. Güneş enerjisinde 18 milyon dolarlık bir santrali yapacağız. Öte yandan, Osmangazi Elektrik Dağıtım bölgemiz için 100-150 milyon dolarlık bir yatırım bütçemiz var ve onu tamamlayacağız. Yurt dışında ise, Pakistan’da kuracağımız 200 MW’lık güneş enerjisi santrali için 200 milyon dolarlık yatırım yapacağız.”

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/ekonomi/527343.aspx