Güneş Enerji Santralinizin Topraklama ve Dış Yıldırımlık Bakımlarını Yaptırdınız Mı?


Uzun soluklu yatırımlar olan güneş enerjisi santrallerinin elektrik bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Yılların getirdiği etmenler özellikle topraklama ve dış yıldırımlık sistemlerinin direnç değerlerini değiştirebilir. Bu da santralin mevcut durumu için risk taşır.

- Güneş enerjisi santralinizde bulunan elektrik panoları, paratonerler, eş potansiyel bara, ups gövde, jeneratör gövde, kesici hücreleri, mutfak ekipmanları ve personelin kullandığı iş makinelerinin gövdelerinde ve son kullanıcı noktalarında topraklama ölçümü yıllık olarak gerçekleştirilmelidir.
- Dış yıldırımlık tesisatınızın uygunluğu ve topraklama geçiş direnç değerleri IEC 62305 standartına göre rapor haline getirilmelidir.
- Kaçak akım rölesi ve testleri açma akım ve zamanları rapor haline getirilmelidir.
- AG parafudr geçiş direnç değerleri kontrol edilmelidir.
- Mevcut dış yıldırımlık sistemlerinin topraklama direnç ölçümü ve kontrolü yürürlükteki TS EN 62305 Standartlarına uygun olarak gerçekleştirilip, rapor haline getirilmelidir.
- Panolarınızda bulunan kaçak akım anahtarlarının testleri ve açma akım ve zamanları uzman mühendislerimiz onaylı mühendislerimiz ve kalibresi tam cihazlarımız tarafından gerçekleştirilir.

Detaylı bilgi için: