XGEN İran Pazarı İçin Yatırımcılarını Bekliyor

XGEN İran Pazarı İçin Yatırımcılarını Bekliyor

İran, son yıllardaki yasal mevzuat değişiklikleri ile yenilenebilir enerji yatırımcısına fırsatlar sunmaya devam ediyor. Bu fırsatların başında ise güneş enerjisi yatırımcıları geliyor. 20 yıllık satın alma garantisi, 240 USD/MWh’a varan feed-in-tariff ile belki de Dünya üzerindeki en cazip merkez haline gelmiş durumda. Buna ek olarak, bürokratik engellerin minimize edilmiş olması, yatırımcılara sunulan bir diğer kolaylık olarak öne çıkıyor.

Sadece mülkiyet hakkı, şebeke bağlantı izni ve çevresel etki izninin yerel otoritelerden alıması ile bakanlığa PPA başvurusu yapılabiliyor. Diğer taraftan, yabancı yatırımcıların güvenli bir ortamda yatırım yapmalarını sağlamak için tanımlanan FIPPA (Foreign Investment Promotion and Production Act) belgesi ile yatırımcıların sattıkları enerjiden doğan alacakları devlet garantisi altında kabul ediliyor.

XGEN, yatırımcılarına İran’da SPV’nin kurulmasından, santrallerini devreye alıp enerjilerini şebekeye satıncaya kadar geçen tüm süreçte idari ve teknik destek sunuyor. Güçlü lokal partnerleri ve yıllardır süregelen ülke tecrübesini, Türkiye ve Avrupa’dan İran’a yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ile paylaşıyor. XGEN ekibi, şu an için çok cazip fırsatlar ve bakir sahalarıyla yatırım bekleyen İran’ı bir fırsat olarak değerlendirmek isteyen yatırımcılar ile bir araya gelerek daha fazla bilgiyi paylaşmaktan mutluluk duyacaklarını belirttiler.

COMMENTS