Tunçmatik BloombergHT Konuğu Oldu

Tunçmatik Elektrik A.Ş.’nin Yönetim Kurulu başkanı Mehmet Özer, BloombergHT Ana Haber’de Ali Çağatay’ın konuğu oldu. Özer, Türkiye’nin regülatör hikayesi, kesintisiz güç kaynakları pazarı, Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinin ve şirketlerin gelecek hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.

60’lı yılların sonlarında Türk ailelerinin hayatlarına anolog, tüplü televizyonların girmesiyle birlikte voltajdaki dengesizlikten dolayı yaşanan arızalar doğrultusunda yeni bir terim olan “regülatör” ihtiyacının belirdiğini belirten Özer, elektrik mühendisi olan babası Tuncay Özer’in kahverengi, plastik kutulu, üzeri kırmızı ışıklı anahtarlı olan regülatörü nasıl ürettiğini ve Türk ailelerinin yaklaşık 10 yıl boyunca oturma odalarına nasıl konuk olduklarını anlattı.

Türkiye’nin “enerji çözümleri” markası olduklarına değinen Özer, buna örnek olarak; 80’li yılların başında yaşanan günde 2-4 saatlik elektrik kesintilerine çözüm olarak alternatörler ile dizel motorları birleştirerek jeneratör ürettiklerini söyledi. 1989 yılında ise bilgisayarların hayatımıza girmesiyle kesintisiz güç kaynağı ihtiyacını karşılamak için UPS üretmeye başladıklarını ve günümüzde, bunların yanı sıra, regülatör, akü çözümleri ve enerji koruma prizi gibi çeşitli kategorilerde ürünlere sahip olduklarını belirtti.

Güneş enerjisinin günümüzdeki ve gelecekteki yerinin de konuşulduğu programda, Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli bakımından Avrupa’da ikinci sırada olduğunu vurgulayan Özer, ”Genelde, Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli bakımından en kötü yeri olan Karadeniz Bölgesi bile Almanya’nın en iyi bölgesinden daha iyidir ve güneşi olmayan bir ülke olmasına rağmen Almanya’nın kurulu gücü 43 GW mertebesinde. Bizim bu sene itibariyle ulaştığımız kurulu gücümüz ise, 1.3 GW mertebesindedir ve bu yıl sonunda 2 GW’a ulaşılması hedeflenmektedir.’’ dedi. Ayrıca, güneş panellerinde ısı arttıkça verimin düştüğüne de değinen Özer, “Antalya’nın kuzeyleri, Konya ve Karaman gibi yerler denizden fazlaca yüksek oldukları, iyi ışın aldıkları, nem olmadığı ve serin oldukları için ideal yerlerdir.” dedi.

Son olarak, güneş enerjisi konusunda şirket olarak neler yaptıklarını anlatan Özer, şu an da yaklaşık 73 milyon dolarlık, Türkiye’nin en büyük güneş enerji santrali projesini, 7 şehirde ve 2 milyon m2 arazide yürüttüklerini ve yıl sonunda tamamlanacak projenin yaklaşık 41 bin ailenin enerjini ihtiyacını karşılayacağını vurguladı. Bununla birlikte, “Güneşe başlangıç yılımız olan 2006’dan beri yıllar içinde Türkiye’de elde ettiğimiz birikimi 2018 yılından itibaren dünyaya taşımak istiyoruz.”dedi.

Programın tamamını videodan izleyebilirsiniz. İyi seyirler dileriz.