Tire Süt Kooperatifi Sütü Güneşle Soğutuyor

Tire Süt Kooperatifi Sütü Güneşle Soğutuyor

Örnek projeleriyle dünyada kooperatifçiliğin örnek modeli haline gelen Tire Süt Kooperatifi, yenilenebilir enerji ve çevre teknolojileri konusunda da önemli bir adım attı.Gücümüz Kooperatif, ‘Enerjimiz Güneş Projesi’ kapsamında 800.000 TL’lik fizibilite hazırlayan kooperatif, İZKA’dan yüzde 75 hibe desteğiyle projeyi hayata geçirdi.

Kooperatife ait süt işleme tesisine kurulan santral ve tesis çatısına konumlandırılan panellerle 200 KWp gücündeki güneş santralinde enerji üretimi başladı. Tire Süt Kooperatifi olarak teknolojiyi takip ettiklerini ve maliyetleri düşürmeye yönelik projelere büyük önem verdiklerini dile getiren Başkan Mahmut Eskiyörük; Dünyanın en değerli besinlerinden birisi olan süt, ineğin memesinden çıktığı andan tüketildiği ana kadar soğuk zincirde muhafaza edilmesi gereken bir üründür. Bu nedenle kooperatif olarak önemli maliyetlerimizden birisi de sütü soğutmak için harcanan enerji giderleridir. Bu giderlerimizi düşürebilmek için, kooperatifimizin ARGE ekibi uzun zamandan beri yenilenebilir enerji kaynakları konusunda fizibilite çalışması yapmaktaydı. İZKA’nın bu konuda hibe programı açmasıyla projemizi hayata geçirdik. Projeye öncelikle süt işleme tesisimizle başladık. İleriki süreçte 62 köydeki nokta alımlarımızın tamamında bu projeyi uygulayacağız. Bundan sonra sütümüzü güneş enerjisinden elde ettiğimiz elektrikle soğutacağız, dedi.

Kooperatifin ana misyonunun üreticinin kazancının arttırılması ve tüketiciye uygun fiyata güvenli gıda ulaştırılması olduğunun altını çizen Eskiyörük, şunları söyledi: Ülkemizin en önemli sorunlarİndan bir tanesi tüketicinin cebinden çıkan para ile üreticinin cebine giren para arasındaki farkİn yüksekliğidir. Kooperatif olarak üreticiyle tüketiciyi doğrudan buluşturarak bu soruna çözüm bulmaya çalışıyoruz ancak maliyet yüksekliği nedeniyle bazen çaresiz kaldığımız oluyor. Bunun gibi projelerle maliyetleri düşürdükçe hem üreticiyi hem de tüketiciyi koruma gücümüz daha da artıyor. Bu doğrultuda projelerimiz sürekli olarak devam ediyor.

COMMENTS